Zespół Škoda Color & Trim kreuje trendy i odpowiada na wyzwania współczesnego rynku motoryzacyjnego

Rodzaj i jakość materiałów wykorzystywanych do produkcji takich elementów wnętrza pojazdu jak fotele samochodowe czy deska rozdzielcza wpływają na doznania estetyczne pasażerów i tym samym na przyjemność z jazdy. Dlatego zespół projektantów ŠKODA Color & Trim odpowiada za to, aby wnętrza samochodowe były zaprojektowane nie tylko zgodnie z obowiązującymi trendami designerskimi, ale zapewniały także wysoki komfort podróży. Ważnym aspektem stają się materiały pochodzące z recyklingu oraz tkaniny ekologiczne.

Projektując nowy samochód, po określeniu kształtu nadwozia i wnętrza pojazdu, zespół ŠKODA Color & Trim decyduje o materiałach, ich strukturach i kolorach, które mają odpowiadać ogólnemu charakterowi pojazdu. Testujemy przy tym najnowsze możliwości technologiczne, aby proces kreatywny był ciągle optymalizowany. Nowe materiały mają być nie tylko estetyczne, ale także zgodne ze specyfikacjami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa. Oznacza to, że aby wyprodukować niektóre elementy potrzeba miesięcy, a nawet lat pracy.

Kateřina Vránová,
Koordynator ds. kolorystyki i wykończenia w dziale ŠKODA Design

Wyzwania, jakie stawia rozwijająca się autonomizacja pojazdów

Projektanci Color & Trim obserwują i określają przyszłe trendy. Dlatego obecnie na ich pracę wpływają: odradzająca się popularność naturalnych materiałów, dążenie do wdrażania nowoczesnych technologii, zrównoważony rozwój i recykling oraz połączenie funkcjonalności ze sportową stylistyką. Projektanci testują nowoczesne technologie i procedury produkcji, takie jak druk 3D. Wykorzystanie najnowszych trendów produkcyjnych i wysokiej jakości materiałów wpływa na wysoki komfort jazdy i przyjemne doznania estetyczne we wnętrzu auta, a modele z gamy ŠKODY, takie jak nowa OCTAVIA czy odświeżony SUPERB, pozycjonuje wśród aut klasy premium.


W przyszłości kluczowym wyzwaniem dla projektowania wnętrz pojazdów będzie światło i sposób jego wykorzystywania. Oprócz standardowego oświetlenia wnętrza, światło będzie przenikać również przez materiały stosowane w poszczególnych elementach wyposażenia. Przykładem tego typu projektów, nad którymi pracuje obecnie zespół Color & Trim jest fotel wykonany z tkanin zawierających technologię LED.

Wnętrze samochodu upodabnia się do komfortowego, domowego salonu. Projektanci ŠKODY prognozują, że rosnąca popularność pojazdów elektrycznych i ich coraz większa autonomiczność sprawi, że pasażerowie będą mieli większy wybór co do tego, w jaki sposób spędzą czas w trakcie podróży. Dlatego kreując przyszłe trendy zespół ŠKODY koncentruje się na poszukiwaniu inspiracji w projektach z obszaru nowoczesnego designu mieszkaniowego.

Materiały pochodzące z recyklingu i „zero km odpadów”

Mając szczególnie na uwadze kwestie ochrony środowiska projektanci zwracają uwagę na ponowne wykorzystywanie materiałów. W niedalekiej przyszłości w samochodach ŠKODY pojawią się akcesoria wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Zespół ŠKODA Color & Trim kieruje się zasadą: „zero km dla odpadów”. Oznacza to, że odpady przetwarzane są w miejscach, w których powstały. Dzięki temu w całym procesie unika się wielokilometrowego transportu poszczególnych elementów. Natomiast do istniejących tkanin ekologicznych wykorzystywanych w produkcji elementów wnętrz pojazdów należy m.in. Piñatex, czyli materiał wykonany z włókien liści ananasa.


Źródło: Skoda Polska