Historia Grupy Autoremo

Historia Grupy Autoremo zaczęła się w 1981 roku. To wtedy dwóch młodych braci, Andrzej i Edward Kuchtowie, zafascynowanych motoryzacją, otwiera w Bukowinie Tatrzańskiej, swojej rodzinnej miejscowości, pierwszy warsztat samochodowy i punkt sprzedaży części zamiennych.

Dziś Grupa Autoremo jest jedną z największych i najbardziej renomowanych sieci autoryzowanych koncesjonerów wiodących marek samochodowych. Grupę Autoremo tworzą salony i serwisy Autoremo, Anndora oraz Autoneo, które oferują szeroką gamę samochodów Škoda, Volkswagen, Volkswagen Użytkowe, Renault, Mazda, Hyundai oraz Dacia. Fundamentem Grupy Autoremo jest dbałość o zadowolenie klientów oraz wysoką jakość i innowacyjność w poziomie świadczonych usług. Wszystko to łączy motoryzacyjna pasja jej założycieli Andrzeja i Edwarda Kuchtów.

Filozofię działania Grupy Autoremo kształtują bliskie założycielom wartości rzemieślniczego etosu oraz zaangażowania w życie i rozwój lokalnej społeczności. Wypływa to z chęci kontynuacji tradycji rodzinnych. To także zobowiązanie i wyraz wdzięczności braci Kuchtów wobec swoich przodków, którzy mieli odwagę podejmować wielkie wyzwania i udzielać się społecznie. Józef Kramarz, pradziadek braci Kuchtów ze strony matki Marii z domu Kramarz, już pod koniec XIX wieku wyjechał do Stanów Zjednoczonych marząc o lepszej przyszłości dla swojej rodziny. Po kilku latach wrócił jednak do kraju, by w rodzinnej Bukowinie Tatrzańskiej wybudować kuźnię na Wierchu Głodowskim. Uprawiając cenione wówczas rzemiosło pomnażał dorobek Podhala i wspierał rozwój lokalnej społeczności dzieląc się swoim sukcesem. Dziadek założycieli, Stanisław Kuchta był inicjatorem niezwykle ważnego przedsięwzięcia – budowy drogi, która połączyła Bukowinę Tatrzańską z Poroninem. Edward, ojciec braci Kuchtów, poszedł w ślady dziadka i także był społecznikiem. Organizował budowę wodociągów i kanalizacji w Bukowinie Tatrzańskiej w latach 60-tych i jej modernizację pod koniec lat 70-tych. Dzięki temu Bukowina Tatrzańska była jedną z pierwszych miejscowości na Podhalu, w której rozwiązano problem dostępu do wody i odprowadzania ścieków. Był także radnym, pracował na rzecz Domu Ludowego oraz kierował lokalnym oddziałem Cepelii. W ówczesnych latach dużego przedsiębiorstwa. Bracia Kuchtowie starają się kontynuować tradycje rodzinne, działać na rzecz rozwoju regionu i wspierać różne lokalne inicjatywy społeczne, kulturalne czy sportowe.

Rok 1981 i otwarcie w Bukowinie Tatrzańskiej warsztatu i punktu sprzedaży części zamiennych pod szyldem Autoremo było pierwszym krokiem braci Andrzeja i Edwarda Kuchtów w świecie motoryzacji. Przedsięwzięcie to było naturalną konsekwencją ich zainteresowań, wykształcenia oraz rodzinnych, rzemieślniczych tradycji. Od początku działalności, przykładali oni szczególną wagę do wysokiej jakości świadczonych usług. W tamtych czasach wymagało to nie tylko fachowości i rzetelności, ale także dobrych umiejętności organizacyjnych i ciągłego samokształcenia. Dostęp do wiedzy na temat zachodniej, zaawansowanej techniki motoryzacyjnej, a także do części zamiennych, był z racji uwarunkowań geopolitycznych bardzo ograniczony. Jednak dla właścicieli firmy, ciekawych świata i chcących się rozwijać, takie wyzwanie nie stanowiło przeszkody.

Systematycznie pogłębiana wiedza i umiejętności pozwoliły firmie Autoremo szybko się rozwijać i rozszerzać ofertę. Do naprawy, konserwacji i lakierowania samochodów dodano unikalną wówczas usługę szybkiej regeneracji silników. W tym celu firma Autoremo otworzyła pierwszą na południu Polski szlifiernię wyposażoną w specjalistyczne urządzenia do obróbki skrawaniem, szlifowania wałów, bloków i cylindrów oraz regeneracji głowic. Inwestycja ta okazała się doskonałą odpowiedzią na potrzeby, specyficznego, rodzimego rynku. Dzięki nowym maszynom oraz dobrej organizacji pracy firma Autoremo była w stanie wykonać usługę kapitalnego remontu i regeneracji silników w czasie jednego dnia, a nie jak w innych zakładach nawet kilku tygodni. Wyjątkowe w tamtych czasach tempo i wysoka jakość realizacji tej usługi, pozwoliło firmie Autoremo, uzyskać znaczącą przewagę nad konkurencją. Firma zyskała renomę zakładu specjalizującego się w szybkiej regeneracji silników. Docenili to klienci, którzy ściągali do Autoremo z całej południowej Polski.

Następnym ważnym krokiem w historii firmy Autoremo było rozpoczęcie importu części zamiennych do samochodów wyprodukowanych w zachodniej Europie. Części do tych aut były w tamtym czasie towarem bardzo poszukiwanym i często niedostępnym. Import był nie tylko odpowiedzią na potrzeby rynku, ale także naturalną konsekwencją rozwoju firmy, zdobywania przez zespół nowej wiedzy i doświadczeń na temat samochodów produkowanych poza krajami bloku wschodniego. Inicjatywa ta zadecydowała także o przestawieniu aktywności firmy na serwis i naprawę samochodów zachodnich, głównie niemieckich. Były one bardziej zaawansowane technologicznie, między innymi za sprawą montowanych w nich modułów elektronicznych (np. sterowników wtrysku paliwa). Zespół Autoremo był jednak bardzo dobrze przygotowany do ich obsługi. Niezbędną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie zdobywał na początku lat 80’ w Austrii i Niemczech w centrach szkoleniowych firmy Bosch, głównego dostawcy podzespołów do samochodów niemieckich marek. Specjaliści w serwisie Autoremo nie ograniczali się tylko do wymiany całych, zamkniętych modułów. Opracowali także własne, nowatorskie metody ich naprawy, co było rozwiązaniem bardzo korzystnym dla klientów firmy. Wysokie umiejętności zespołu Autoremo dostrzegła firma Robert Bosch, która w 1983 roku przyznała firmie Autoremo prestiżową autoryzację Bosch Service. Doceniając profesjonalizm firmy Autoremo firma Robert Bosch zdecydowała się na pogłębienie współpracy. W 1991 roku potwierdziła to akceptacja na uruchomienie w Bukowinie Tatrzańskiej Autoryzowanej Stacji Obsługi Samochodów Bosch Service. Stacja ta stała się nowoczesnym zapleczem serwisowym i zarazem podstawą do planowania dalszego rozwoju firmy Autoremo na rynku motoryzacyjnym.

Jeszcze w latach 80-tych, założyciele firmy, podążając za swoją pasją do motoryzacji, przygotowywali specjalne modele samochodów do startów w wyścigach samochodowych w formule ST. Andrzej Kuchta jako kierowca tych bolidów odniósł wiele sportowych sukcesów. Jednak dynamiczny rozwój biznesu wymagał od braci Kuchtów, aby pomimo paru lat udanych startów, skoncentrowali się wyłącznie na zarządzaniu firmą Autoremo.

Następnym ważnym wydarzeniem w historii firmy Autoremo było otwarcie w 1997 roku, w Bukowinie Tatrzańskiej, pierwszego punktu dealerskiego i serwisowego marki Škoda. Był to nowy krok firmy w obszarze koncesjonowanej sprzedaży, obsługi i serwisowania samochodów. Zakres obsługi klientów marki Skoda szybko rozszerzono o własną blacharnię i lakiernię, wyposażoną w najnowocześniejsze, specjalistyczne urządzenia, a w styczniu 2000 roku otwarto drugi, nowoczesny salon marki Škoda w Nowym Sączu przy ul. Wiśniowieckiego 123.

Rok 2001 był niezwykle istotnym punktem w historii firmy Autoremo. Podjęto wtedy decyzję o rozpoczęciu współpracy z francuską marką Renault. W tym celu zawiązano dedykowaną spółkę o nazwie Anndora, która została autoryzowanym koncesjonerem tej marki z siedzibą w Nowym Targu. Nowo powołana spółka Anndora dała początek Grupie Autoremo – grupie firm powiązanych organizacyjnie, budując pozycję jednego z najsilniejszych podmiotów na rynku motoryzacyjnym w południowej Polsce.

W 2005 roku, z myślą o dalszym rozwoju, firma Anndora zainwestowała w budowę nowego, przestronnego obiektu z przeznaczeniem na siedzibę salonu i serwisu Renault Anndora przy ul. Szaflarskiej 170 w Nowym Targu.

W owym okresie Grupa Autoremo podjęła także dodatkowe inwestycje na przykład w podnoszenie standardów obsługi klientów. Wspólnie ze specjalistami od informatyki stworzyła własny, innowacyjny system CRM do zarządzania kontaktami z nimi.

2006 rok to kolejny udany etap w historii firmy. Pozytywny i bardzo wysoki wynik audytu przeprowadzonego przez koncern Volkswagen umożliwił firmie Autoremo uruchomienie trzeciego punktu dealerskiego marki Škoda w Nowym Targu przy ul. Szaflarskiej 170.

W tym samym roku firma Autoremo uzyskała autoryzację na obsługę serwisową samochodów marki Volkswagen. Nowoczesna stacja serwisowa Volkswagen została otwarta w Nowym Targu przy ul. Szaflarskiej 170. Trzy lata działalności stacji dały Grupie Autoremo mocne podstawy do rozpoczęcia starań o tytuł autoryzowanego koncesjonera tej marki. Było to możliwe dzięki wysokiej jakości świadczonych usług serwisowych oraz spełnieniu wymagających standardów grupy Volkswagen. Autoryzacja ta pozwoliła Grupie Autoremo rozszerzyć sprzedaż o całą gamę osobowych oraz użytkowych samochodów marki Volkswagen.

2008 rok, to kolejny bardzo istotny okres w rozwoju Grupy Autoremo. W maju tego roku firma Anndora, wchodząca w skład Grupy Autoremo, uzyskała autoryzację na sprzedaż oraz serwisowanie samochodów osobowych marki Mazda, inwestując uprzednio w otwarcie salonu i stacji serwisowej tej marki. W ten sposób Grupa Autoremo poszerzyła swoją ofertę o gamę aut tej prestiżowej i cenionej na świecie japońskiej marki. Salon Mazda Anndora zlokalizowany w Krakowie przy ul Wielickiej 193 był pierwszym i jak dotąd jest jedynym, autoryzowanym punktem sprzedaży i obsługi tej marki w stolicy Małopolski.

W 2014 roku Grupa Autoremo powołała nową spółkę o nazwie Autoneo, stając się autoryzowanym koncesjonerem marki Hyundai. Otwierając nowy salon samochodowy Hyundai Autoneo w Krakowie przy ul. Wielickiej 87a poszerzyła gamę oferowanych samochodów o renomowaną, koreańską markę Hyundai, która przebojem zdobywa uznanie kierowców na całym świecie.

W historię Grupy Autoremo wpisany jest ciągły, dynamiczny rozwój. Dlatego już w marcu 2016 roku w Krakowie przy al. 29 listopada 149 otwarto zupełnie nowy salon sprzedaży marek Mazda, Renault i Dacia połączony z zaawansowanym technologicznie serwisem, blacharnią i lakiernią, które obsługują wszystkie marki z portfolio Grupy Autoremo.

Zaledwie dwanaście miesięcy później, w marcu 2017 roku, otworzyły się drzwi przebudowanego od podstaw salonu przy ul. Wielickiej 193. W przestronnym, bardzo dobrze skomunikowanym obiekcie, znalazło się miejsce dla marki Hyundai. Na uroczystym otwarciu salonu Autoneo pojawili się szefowie koncernu Hyundai na Europę, a salon ten był pierwszym obiektem w nowej, złotej stylistyce koreańskiej marki. Częścią obiektu pozostawał nadal również przebudowany całkowicie serwis, naprawiający samochody wszystkich marek, posiadający autoryzację Hyundai i Škoda.

W czerwcu 2017 roku Grupa Autoremo związała się z Krakowskim Biurem Festiwalowym i jako Partner dla Krakowa zasiliła krakowską kulturę niebagatelną kwotą miliona złotych. Podpisana umowa sponsorska pozwoliła na rozwój bardzo dużych przedsięwzięć organizowanych przez KBF, jak: Opera Rara, Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej, Jarmark Świętojański, Wianki, Misteria Paschalia, Dźwigacze Kultury, Festiwal Conrada i wiele innych. Grupa Autoremo została również partnerem strategicznym Centrum Kongresowego ICE Kraków.

O obliczu Grupy Autoremo decyduje autentyczna pasja motoryzacyjna jej założycieli Edwarda i Andrzeja Kuchtów. Wspólnie z zespołem profesjonalistów poszukują oni nowych dróg rozwoju oraz innowacyjnych rozwiązań podnoszących jakość usług, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby klientów.

Zaangażowanie, doświadczenie i profesjonalizm Grupy Autoremo doceniło szerokie grono klientów, którzy od ponad 35 lat korzystają z szerokiej gamy jej usług. Obejmują one doradztwo przy wyborze samochodu, atrakcyjne warunki finansowania zakupu i ubezpieczenia, kompleksową likwidację szkód komunikacyjnych, szeroki wybór części zamiennych, wykonywanie aranżacji samochodów specjalnych oraz najwyższy standard serwisów.

Wkład Grupy Autoremo w rozwoju regionu połączony z wolą dzielenia się sukcesami z otoczeniem zostały docenione przez wiele prestiżowych organizacji i uhonorowane nagrodami takimi jak Diamenty Forbesa czy Krakowski Dukat.

Grupa Autoremo angażuje się w wiele inicjatyw społeczno-kulturalnych służących wsparciu lokalnej społeczności. Współpracuje także blisko z Bukowiańskim Towarzystwem Geotermalnym, które jest właścicielem wyjątkowego kompleksu turystycznego przeznaczonego do wypoczynku i rekreacji – Hotelem BUKOVINA, Hotelem HARNAŚ oraz Termami BUKOVINA położonymi w Bukowinie Tatrzańskiej. Grupa Autoremo jest mecenasem wielu organizowanych tam wydarzeń takich jak Tour de Pologne czy Polo Snow Masters. Gościom Hotelu BUKOVINA użycza także specjalnych samochodów elektrycznych marki Renault, aby w sposób przyjazny dla środowiska mogli zwiedzać piękne okolice Tatrzańskiego Parku Narodowego.