Volkswagen przedstawia nowego T-Crossa: Bestseller w nowej odsłonie

Volkswagen prezentuje pierwsze informacje i zdjęcia nowego T-Crossa: samochód trafi do klientów z odświeżoną stylistyką, wzbogaconym wyposażeniem standardowym, nowymi funkcjami i przeprojektowanym, wykończonym tworzywami wysokiej jakości wnętrzem. Sprzedaż rozpocznie się w pierwszym kwartale 2024 roku.

W ciągu zaledwie czterech lat T-Cross zdobył czołową pozycję wśród kompaktowych SUV-ów: na tego wszechstronnego Volkswagena zdecydowało się ok. 1,2 mln nabywców. Ze średnią 300 000 sztuk produkowanych każdego roku, T-Cross, który jest również oferowany poza Europą pod nazwami Tacqua i Taigun, jest obecnie jednym z najlepiej sprzedających się modeli Volkswagena na całym świecie.

Nowoczesny wygląd i nowe, świeże kolory

Odświeżony T-Cross będzie łatwy do odróżnienia od aktualnie produkowanego auta dzięki zmienionemu wyglądowi przedniej i tylnej części nadwozia. Nowe będą reflektory LED ze światłami do jazdy dziennej, a także tylne lampy w tej samej technologii. Po raz pierwszy w tym modelu będą dostępne matrycowe reflektory IQ.LIGHT LED Matrix. Zmodyfikowana zostanie także gama lakierów, do której dołączą trzy nowe, żywe barwy – żółty Grape Yellow i dwa lakiery metalizowane: niebieski Clear Blue i czerwony Kings Red.

Nowa generacja systemu infotainment i wysoka jakość wykończenia wnętrza

Centralnym elementem wnętrza nowego T-Crossa jest „wolnostojący” wyświetlacz systemu infotainment. Standardowy ekran dotykowy ma przekątną 8 cali, a w droższych odmianach – 9,2 cala. Ponadto wszystkie wersje tego pięciodrzwiowego, pięciomiejscowego samochodu będą teraz standardowo wyposażone w cyfrowe instrumenty Digital Cockpit.

Ponadto, podobnie jak w większych modelach Volkswagena, na desce rozdzielczej zastosowano wyższej jakości materiały wykończeniowe, a sama deska jest teraz miękka i miła w dotyku. To samo dotyczy wykończenia boczków przednich drzwi w wersjach Style i R-Line. W standardowym wyposażeniu znalazła się manualna klimatyzacja, a automatyczna klimatyzacja Air Care Climatronic z podświetlanymi sliderami dotykowymi jest dostępna jako opcja.

Kompaktowy i wszechstronny z dużą ilością miejsca

T-Cross w swoim segmencie kompaktowych SUV-ów zawsze wyróżniał się przestronnym i wszechstronnym wnętrzem. Dzięki dopracowanej koncepcji obsługi, dobrze zaaranżowanej przestrzeni dla maksymalnie pięciu osób, tylnej kanapie, którą można przesunąć o 140 mm i pojemnemu bagażnikowi, to wnętrze sprawia, że T-Cross gra w swojej własnej lidze. Gdy wszystkie siedzenia są zajęte, T-Cross oferuje bagażnik o pojemności od 385 do 455 litrów przy załadowaniu do wysokości rolety. Po złożeniu tylnej kanapy (dzielonej w proporcji 60:40) powstaje przestrzeń bagażowa o płaskiej podłodze i pojemności do 1281 litrów (do wysokości oparć przednich foteli). Dodatkowo, oparcie przedniego fotela pasażera może być składane w standardzie od wersji Life. Wówczas przestrzeń bagażowa ma długość 2398 mm i może pomieścić wszystko, od desek surfingowych po paralotnie.

Volkswagen znacząco zwiększył nośność haka – z 55 do 75 kg. Dodatkowe 20 kg oznacza, że bez problemu będzie można ciągnąć cięższą niż do tej pory przyczepę lub przewozić np. rowery elektryczne. Zdejmowany hak holowniczy jest dostępny na liście wyposażenia dodatkowego.

Travel Assist zapewnia znacznie wyższy komfort jazdy

Nowy T-Cross jest jednym z nielicznych pojazdów w swojej klasie na świecie, który będzie wyposażony w system Travel Assist w standardzie dla wersji Style oraz R-Line (opcjonalnie dla wersji Life). W zależności od natężenia ruchu i dozwolonej prędkości, T-Cross może kontrolować prędkość pojazdu poprzez automatyczne przyspieszanie i hamowanie. W granicach możliwości systemu, Travel Assist w swoich interwencjach może również uwzględniać ograniczenia prędkości, zakręty i ronda. Jednocześnie asystent pasa ruchu może pomóc utrzymać pojazd na torze jazdy. Nowy T-Cross w wersji ze skrzynią DSG może samodzielnie poruszać się w korku w trybie stop-and-go.

Reflektory i tylne światła LED oraz Digital Cockpit w standardzie

Już podstawowa wersja T-Crossa po modernizacji będzie wyposażona m.in. w reflektory LED (zamiast halogenowych), nowe tylne lampy LED, kamerę wielofunkcyjną, system rozpoznawania znaków drogowych, Digital Cockpit i nowy, „wolnostojący” wyświetlacz systemu infotainment we wszystkich wersjach. W wersji Life wyposażenie seryjne uzupełnią aluminiowe koła o średnicy 16 cali i obszyta skórą, wielofunkcyjna kierownica. Jeszcze wyżej w hierarchii są odmiany Style (elegancka) i R-Line (ze sportowymi akcentami). T-Cross po modernizacji będzie napędzany dobrze znanymi, oszczędnymi silnikami TSI.

Martin Meiners

Kiedy T-Cross pojawi się w salonach?

Przedsprzedaż ruszy wraz ze startem konfiguratora online dla kompaktowego SUV-a – w pierwszym kwartale 2024 roku razem z wprowadzeniem na rynek przez dealerów Pomimo wielu ulepszeń, nowy T-Cross będzie nadal oferowany w bardzo atrakcyjnej cenie.

Cała przewidziana na 2023 rok produkcja obecnej wersji bestsellerowego SUV-a Volkswagena jest już wyprzedana. Nowe pojazdy, które klienci Volkswagena konfigurują i zamawiają obecnie, będą już egzemplarzami po liftingu i zostaną dostarczone w pierwszym kwartale 2024 roku. Volkswagen daje zatem klientom i mediom nieco wcześniej podejrzeć aktualizację T-Crossa.

Źródło: Volkswagen Polska