Škoda rozpoczęła seryjną produkcję modelu Superb iV – pierwszego auta marki z napędem hybrydowym typu plug-in

Pierwszy egzemplarz ŠKODY SUPERB iV zjechał z linii produkcyjnej w fabryce zlokalizowanej w miejscowości Kvasiny. Producent zainwestował ok. 12 milionów euro w kompleksowe przygotowanie fabryki do produkcji pierwszego w historii firmy zelektryfikowanego modelu. Wersje z napędem hybrydowym typu plug-in produkowane są na tej samej linii, na której powstają pozostałe modele ŠKODY SUPERB z napędem spalinowym.

Początek seryjnej produkcji ŠKODY SUPERB iV to duży krok w kierunku przyszłości. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wdrożyliśmy w fabryce w Kvasinach zmiany niezbędne do rozpoczęcia produkcji naszego pierwszego modelu z napędem hybrydowym typu plug-in. To ogromny sukces całego zespołu

Michael Oeljeklaus
członek zarządu ŠKODA AUTO ds. produkcji i logistyki

Początek nowej ery: pierwsza ŠKODA z napędem hybrydowym typu plug-in

W modelu SUPERB iV silnik benzynowy 1.4 TSI oraz silnik elektryczny zapewniają łączną moc 160 kW (218 KM). Akumulator litowo-jonowy wykorzystany w samochodzie ma pojemność 13 kWh, co pozwoli na pokonanie do 56 kilometrów przy zasilaniu wyłącznie energią elektryczną. W połączeniu z silnikiem benzynowym nowy SUPERB iV może przejechać do 930 km. Akumulator można wygodnie ładować przy wykorzystaniu zewnętrznego źródła energii elektrycznej. Gniazdo do podłączenia przewodu ładowania schowane jest pod klapką w atrapie chłodnicy. ŠKODA SUPERB iV może być również ładowana lub poziom naładowania może być utrzymywany dzięki wykorzystaniu silnika benzynowego i układu odzyskiwania energii z hamowania podczas jazdy.

ŠKODA z napędem hybrydowym typu plug-in będzie dostępna dla wersji wyposażenia Ambition oraz Style, a także dla wersji SPORTLINE oraz LAURIN&KLEMENT. Nowy model pojawi się na polskim rynku na początku 2020 roku.

ŠKODA AUTO zainwestowała około 12 milionów euro w dostosowanie fabryki w Kvasinach do produkcji pierwszego zelektryfikowanego modelu w historii marki. Zmodyfikowano, między innymi, nadwoziownię i halę montażową. Całkowitej przebudowie została poddana hala kontroli jakości: w ramach procesu produkcyjnego przeorganizowano miejsca pracy służące produkcji i uruchamianiu pojazdów. Ponadto w celu edukowania personelu w obszarze elektromobilności ŠKODA wybudowała w Kvasinach nowy ośrodek szkoleniowy, w którym do tej pory przeszkolono prawie 5 500 pracowników.

Dzięki zakrojonym na szeroką skalę inwestycjom ŠKODA SUPERB iV z napędem hybrydowym typu plug-in może być wytwarzana na tej samej linii produkcyjnej, co najnowsze wersje ŠKODY SUPERB z napędami konwencjonalnymi. Poza odświeżoną wersją SUPERBA w fabryce w Kvasinach produkowane są również dwa SUV-y marki KAROQ i KODIAQ.

Źródło: Skoda Polska