Škoda prezentuje nowy model z napędem elektrycznym. Poznaj SUV-a Škoda Epiq!

Škoda ujawniła nazwę oraz studium projektowe swojego elektrycznego miejskiego SUV-a. Škoda Epiq ma zostać zaprezentowana w 2025 roku. Mając 4,1 metra długości, model zaoferuje przestronne wnętrze i do 490 litrów pojemności bagażnika. Pojazd będzie zaprojektowany zgodnie z językiem Modern Solid – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Uzupełnią go nowe technologie i funkcje wspomagające.

Nadchodzący model Škoda Epiq będzie oferował mnóstwo funkcji w atrakcyjnej cenie, zapewniając przestronne wnętrze przy kompaktowych wymiarach. Klientom zależy na wyborze, dlatego rozwijamy naszą ofertę samochodów elektrycznych o ten popularny segment. Jestem przekonany, że Epiq będzie wyróżniał się nowoczesnym designem, praktycznym zasięgiem i przyjaznymi dla użytkownika technologiami – wszystko to w przystępnej cenie.

Klaus Zellmer,
CEO Škoda Auto

Zasięg 400 km i do 490 litrów bagażu

Specjalnie zaprojektowana sylwetka samochodu podkreśla jego kluczowe cechy i charakterystykę. Przy długości 4,1 metra, miejski SUV Škoda Epiq będzie oferował mnóstwo miejsca dla pięciu osób i pojemność bagażnika do 490 litrów. Model w pełni wykorzystuje nowy język projektowania Modern Solid – wewnątrz i na zewnątrz, a także zaoferuje zasięg elektryczny około 400 kilometrów. Będzie to idealny wybór dla klientów rozpoczynających przygodę z e-mobilnością.

Nasz nowy język projektowania Modern Solid reprezentuje kolejny poziom nowoczesności. Inteligentna funkcjonalność i praktyczność są harmonijnie zbalansowane atrakcyjnym wyglądem oraz naszym podejściem do zrównoważonego rozwoju. Projekt Škody Epiq doskonale ucieleśnia wszystkie kluczowe atrybuty tego języka designu.

Oliver Stefani,
Szef Škoda Design

Modern Solid: design reinterpretujący klasyczne atrybuty marki

Język Modern Solid łączy w sobie solidność, funkcjonalność i oryginalność. Model Epiq wyróżnia się maską z nowym napisem Škoda. Jej czarna, błyszcząca osłona Tech-Deck Face jest nowoczesną reinterpretacją znanej kratki wlotu powietrza Škody i mieści urządzenia, takie jak: radar odległości oraz przednia kamera. Tech-Deck Face jest otoczony dwufunkcyjnymi elementami LED w kształcie litery T dla świateł do jazdy dziennej i kierunkowskazów. Przednie reflektory znajdują się niżej i wykorzystują technologię Matrix LED. Solidny przedni zderzak jest wyposażony w efektowny spojler w kolorze Unique Dark Chrome. Bok auta wyróżnia się wysoką, opadającą linią, która oddziela część nadwozia od reszty karoserii i podkreśla sylwetkę samochodu. Nadkola wyróżniają się efektownym wykończeniem i kryją aerodynamicznie zoptymalizowane koła. Niska, łagodnie opadająca linia dachu łączy się ze spojlerem, zapewniając optymalną wydajność aerodynamiczną. Z tyłu znajduje się również solidny zderzak i napis Škoda w kolorze Unique Dark Chrome na tylnej klapie. Minimalistyczny wygląd zaprojektowanej Škody Epiq podkreśla matowy, metaliczny lakier w jasnym odcieniu Moon White. Autu atrakcyjności dodają pomarańczowe detale na relingach dachowych i kołach, a także na przednim i tylnym zderzaku.

Minimalistyczne, funkcjonalne wnętrze i nowe technologie

Škoda Epiq będzie pierwszym pojazdem produkcyjnym o minimalistycznym wnętrzu Modern Solid, skupiającym się na trwałych, praktycznych i zrównoważonych materiałach. Auto posiada otwarty schowek z bezprzewodową ładowarką do telefonu komórkowego w wolnostojącej konsoli środkowej, a także przegrody Simply Clever zapewniające jeszcze więcej opcji przechowywania. Bagażnik również jest wyposażony w niektóre z charakterystycznych dla marki elementów takich jak: haczyki na torby, elementy cargo, haczyki mocujące i ukryty pod podłogą schowek. Dwuramienna kierownica prezentuje teraz nowe logo, a także fizyczne przyciski i dotykowe pokrętła z akcentami Flashy Orange do sterowania kluczowymi funkcjami podczas jazdy. Mobilny kluczyk cyfrowy umożliwia szeroki zakres interakcji za pośrednictwem smartfona klienta, zwiększając w ten sposób komfort użytkowania. Podkreśla to konsekwentną koncentrację na kliencie w podejściu Škody „mobile first”, mającym na celu ułatwienie kierowcom codziennego życia. Škoda Epiq zaoferuje również dwukierunkowe ładowanie, przekształcając samochód w mobilny magazyn energii elektrycznej, który może dostarczać jej nadmiar do domu klienta i innych urządzeń.

Efektowna nazwa dla wyjątkowego modelu

Škoda Epiq będzie kamieniem milowym w historii Škody, co podkreśla jej charakterystyczna i łatwo rozpoznawalna nazwa. Doskonale wpisuje się ona w nomenklaturę modeli SUV-ów BEV marki Škoda: litera E na początku oznacza auto z napędem elektrycznym, a litera Q na końcu identyfikuje je jako członka rodziny SUV-ów marki. Škoda Epiq pochodzi od starożytnego greckiego słowa „epos”, które oznacza „słowo” lub „werset”, ale także „opowieść” lub „wiersz”. Nazwa ta wywołuje pozytywne skojarzenia, takie jak: niesamowity, wspaniały, nadzwyczajny i niezwykły. Dzięki przemyślanym funkcjom i wszechstronności, Škoda Epiq ma na celu zaspokojenie potrzeb zarówno klientów zorientowanych na rodzinę, jak i na aktywny styl życia. Miejski SUV będzie produkowany w Pampelunie w Hiszpanii jako wspólny projekt rozwojowy i produkcyjny przedstawicieli Brand Group Core – Škody, Cupry i Volkswagena. Škoda jest zaangażowana w inwestowanie miliardów euro w transformację w kierunku e-mobilności w nadchodzących latach. Pierwszym pojazdem z napędem elektrycznym, który zostanie wprowadzony na rynek w ramach nadchodzącej kampanii, będzie kompaktowy SUV Elroq, który zadebiutuje jeszcze w tym roku.

Źródło: Škoda Polska