Škoda Kodiaq: sukces przestronnego SUV-a

Kampania SUV-ów ŠKODY, która rozpoczęła się w 2016 roku, dała początek wielu sukcesom marki. Pierwszy SUV – KODIAQ zdobył ponad 40 międzynarodowych nagród m.in. za emocjonujący design, wyjątkową przestronność i spójność konceptu. Usportowiony wariant RS ustanowił także rekord prędkości dla siedmioosobowych SUV-ów na legendarnej Nürburgring Nordschleife. W ciągu niecałych pięciu lat ŠKODA wyprodukowała 600 000 egzemplarzy modelu na całym świecie. KODIAQ stanowił początek rozwoju gamy modelowej w tym segmencie. W kolejnych miesiącach i latach marka zaprezentowała m.in. modele KAROQ, KAMIQ, a także ENYAQ iV. Obecnie stanowią one prawie 40 procent całkowitej sprzedaży ŠKODY.

ŠKODA KODIAQ ma ogromne znaczenie dla naszej marki. Prezentacja tego modelu zapoczątkowała proces wprowadzania SUV-ów do naszej oferty, dzięki czemu zdobyliśmy wielu nowych klientów na całym świecie. Obecnie SUV-y stanowią prawie 40% naszej globalnej sprzedaży. Od samego początku KODIAQ był uosobieniem emocjonującego designu, wyjątkowej przestronności, doskonałego komfortu jazdy w każdych warunkach i wyjątkowo korzystnego stosunku ceny do jakości. Dzięki tym cechom KODIAQ będzie kontynuował pełną sukcesów historię także w kolejnych latach.

Martin Jahn,
Członek zarządu ŠKODA AUTO ds. Sprzedaży i Marketingu

Jeszcze przed premierą modelu KODIAQ ŠKODA zorganizowała spektakularne wydarzenie, aby zaprezentować jego nazwę. Wiosną 2016 roku małe miasteczko Kodiak na wyspie o tej samej nazwie, leżącej u południowego wybrzeża Alaski, zmieniło na jeden dzień nazwę na KODIAQ. Litera „Q” na końcu jest charakterystyczna dla nazw zwierząt w języku rdzennej ludności Alutiiq. I tak nazwa największego niedźwiedzia brunatnego na świecie – Kodiak, który żyje tylko na wyspach u wybrzeży Alaski, dała początek nazwie „Kodiaq” z końcówką używaną przez tamtejszych mieszkańców. Nazewnictwo z „K” na początku i „Q” na końcu stało się standardem dla wszystkich SUV-ów ŠKODY.

KODIAQ to największy SUV w portfolio ŠKODY. Ten wszechstronny model wyznaczył początek szeroko zaplanowanej ofensywy marki w segmencie. KODIAQ przeszedł testy w ekstremalnych warunkach na różnych kontynentach, tak by sprawdzać się w każdej trasie. Stabilny, wygodny i pakowny KODIAQ gwarantuje nie tylko możliwość przewożenia sporych ładunków, ale także ciągnięcia przyczep do 2,5 tony, a manewrowanie nimi jest ułatwione dzięki systemowi Trailer Assist. KODIAQ posiada bagażnik o imponującej pojemności wyjściowej oferującej 835 l, który można powiększyć aż do 2065 l. Ten przestronny SUV jest także dostępny w wersji 7-miejscowej. KODIAQ jest też idealnym wyborem dla rodzin, dzięki funkcjonalnościom z zakresu bezpieczeństwa czy Care Connect.

Sukcesy na 60 rynkach

Po światowej premierze modelu KODIAQ, która odbyła się 1 września 2016 roku, ŠKODA rozpoczęła produkcję w fabryce w Kvasinach w październiku tego samego roku. Wprowadzenie modelu na rynek wiosną 2017 roku zapoczątkowało nową erę dla marki, która niedługo potem stała się globalnym graczem. W ciągu niecałych pięciu lat ŠKODA wyprodukowała 600 000 egzemplarzy KODIAQ, a fabryki w Rosji, Chinach i Indiach uzupełniają produkcję w Kvasinach. Duży SUV jest sprzedawany na 60 rynkach na całym świecie. KODIAQ szczególną popularnością cieszy się w Chinach, gdzie ŠKODA oferuje również wariant modelowy dostępny wyłącznie na tym rynku – KODIAQ GT. Po modelu KODIAQ, KAROQ, KAMIQ i całkowicie elektrycznym ENYAQ iV, najnowszym członkiem rodziny SUV-ów ŠKODY jest nowy KUSHAQ przeznaczony na rynek indyjski.

Szereg prestiżowych nagród

Jesienią 2018 roku ŠKODA zaprezentowała usportowiony wariant KODIAQ RS. Model ten ustanowił rekord w jeździe po torze znanym jako „Green Hell”. Napędzany najmocniejszym seryjnym silnikiem wysokoprężnym w historii ŠKODY, siedmioosobowy KODIAQ RS osiągnął najlepszy czas w kategorii siedmioosobowych SUV-ów. Imponujący wynik to 9:29,84 minuty na 20,832-kilometrowym Nürburgring Nordschleife, jednym z najtrudniejszych torów wyścigowych na świecie. KODIAQ zebrał również wiele pochwał poza torem wyścigowym. Do tej pory SUV otrzymał ponad 40 nagród od dziennikarzy, ekspertów, projektantów i czytelników magazynów motoryzacyjnych na całym świecie. Co ciekawe, pierwsze wyróżnienie zostało przyznane jeszcze zanim samochód wprowadzono na rynek. W listopadzie 2016 roku brytyjski magazyn Top Gear uznał KODIAQ za „najlepszy samochód dla dużych rodzin”. W 2017 roku otrzymał także prestiżową nagrodę Red Dot Award za wyróżniający się design pojazdu.

Źródło: Škoda Polska