Škoda Enyaq iV wyposażona w innowacyjnie zaprojektowane oświetlenie

ENYAQ iV, pierwszy w pełni elektryczny SUV ŠKODY prezentuje świeże podejście do projektowania oświetlenia. Innowacyjne reflektory Full LED Matrix zostały połączone z emocjonującym designem. Petr Nevřela, główny projektant oświetlenia zewnętrznego w ŠKODA AUTO, opowiada o najważniejszych cechach reflektorów najnowszego modelu marki.

ENYAQ iV to pierwszy pojazd ŠKODY oparty na modułowej platformie do pojazdów elektrycznych MEB Grupy Volkswagen. Jak zmieniła się konstrukcja jego reflektorów w porównaniu do oświetlenia poprzednich modeli marki?

Tworząc nowy język designu ŠKODY, konsekwentnie rozwijaliśmy przednie reflektory serii modelowej SCALA i KAMIQ oraz nowej generacji OCTAVIA. We wszystkich samochodach, które prezentowaliśmy w ciągu ostatnich 18 miesięcy, reflektory są bardziej płaskie, co nadaje im dynamicznego wyglądu. W modelu KAMIQ wprowadziliśmy dzielone reflektory ze światłami do jazdy dziennej w ich górnej części. Ponadto w konstrukcję reflektorów włączyliśmy elementy inspirowane kryształem. Pomysł zastosowaliśmy także w ENYAQ iV i udoskonaliliśmy wybrane szczegóły, takie jak nowe, precyzyjnie zarysowane światła do jazdy dziennej i reflektory Full LED Matrix o sześciokątnym kształcie. Przednie i tylne światła dodatkowo wzmacniają innowacyjny charakter modelu ENYAQ iV.

Jak długo trwa proces projektowania nowych przednich i tylnych świateł?

Rozwój projektu to dynamiczny proces. Ściśle współpracujemy zarówno z zespołem projektowania zewnętrznego, jak i z teamem opracowującym oświetlenie. Przed dokonaniem ostatecznej selekcji analizujemy wszystkie pomysły, wybierając te najbardziej atrakcyjne i wykonalne. Podsumowując, proces ten może trwać od sześciu do dwunastu miesięcy.

Co Cię inspiruje podczas projektowania reflektorów?

ŠKODA w swoich pojazdach nawiązuje do tradycji czeskiego kryształu i interpretuje ją na nowo. Precyzyjne linie, geometryczne układy i wyjątkowo przejrzyste szklane powierzchnie są przedmiotem naszej fascynacji. Ich wygląd ciągle się zmienia, w zależności od kąta patrzenia i sposobu padania światła. Możemy wykorzystać to jako podstawę do eksperymentowania z efektami błyskowymi, na przykład z trójwymiarowymi reflektorami tylnymi podświetlanymi cienkim paskami świetlnymi.

Jakie pierwsze wrażenie wywołują reflektory nowego ENYAQ iV?

Grafika oświetleniowa ENYAQ iV na pierwszy rzut oka jest przyjazna dla użytkownika, a reflektory charakteryzują się bardzo dynamicznym i nowoczesnym wyglądem. Innowacyjna technologia LED podkreśla również zrównoważoną koncepcję naszego pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a.

Źródło: Škoda Polska