Škoda Auto dba o zrównoważony rozwój, wykorzystując materiały z recyklingu

ŠKODA wkraczając w erę e-mobilności koncentruje się na działaniu zgodnym z założeniami zrównoważonego rozwoju. Bardzo dobrym przykładem na to jest SUV ENYAQ iV, który wyposażony jest w elektryczny układ napędowy, a materiały niezbędne do jego budowy w dużej mierze pochodzą z recyklingu. 13,1 kg tworzyw sztucznych użytych w ŠKODZIE ENYAQ iV wykorzystano ponownie, podobnie jak 40% stali i 60% aluminium. W opcji Lodge tapicerka siedzeń powstała w 40% z naturalnej wełny, opatrzonej etykietą Woolmark Company oraz w 60% z przetworzonych butelek PET. Skóra wnętrza ecoSuite jest garbowana w sposób przyjazny dla środowiska, przy użyciu ekstraktów z liści oliwnych. ŠKODA testuje również wypełniacze z włókien buraka cukrowego do części wytworzonych z tworzyw sztucznych.

ŠKODA rozwija się w zgodzie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Nie zapomina o tym również podczas doboru i kompozycji materiałów wykorzystywanych przy tworzeniu samochodów. Celem marki jest zmniejszenie zużycia surowców pochodzących ze źródeł nieodnawialnych, a tym samym zużycia energii elektrycznej. Nowy ENYAQ iV wykorzystuje już 13,1 kg tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Są one używane głównie na zewnątrz pojazdu, np. przy osłonach podwozia. Potrzebny do tego materiał jest odzyskiwany ze starych obudów akumulatorów i zderzaków. Udział stali pochodzącej z recyklingu, wykorzystanej w nadwoziu wynosi 40%, a w przypadku aluminium nawet 60%. 20% bocznych szyb okiennych modelu ENYAQ iV jest poddawanych recyklingowi.

Nowe materiały naturalne

ŠKODA kontynuuje opracowywanie zrównoważonych materiałów i pracuje nad ich kolejnymi zastosowaniami, koncentrując się na materiałach przyjaznych dla środowiska, które zostały poddane recyklingowi i zawierają naturalne składniki. Oznacza to, że emitują mniejszy ślad węglowy niż konwencjonalne surowce.

Składniki naturalnego pochodzenia obejmują błonnik z buraków cukrowych, który jest produktem odpadowym z rafinacji cukru. ŠKODA pozyskuje je z cukrowni w Dobrovicach, niedaleko swojej siedziby w Mladá Boleslav i zamierza wykorzystać je do opracowania wypełniaczy do części z tworzyw sztucznych. W tej chwili technicy pracują nad określeniem parametrów materiałowych, ponieważ tworzywa stosowane w przemyśle motoryzacyjnym muszą spełniać surowe wymagania.

Ekologiczne wnętrza Design Selections

Zrównoważone materiały są również używane we wnętrzu modelu ENYAQ iV. Oprócz dywaników wykonanych z włókien pochodzących z recyklingu butelek PET i izolacji akustycznej stworzonej z tekstyliów pochodzących z recyklingu, ENYAQ iV oferuje również obicia foteli z materiałów przyjaznych dla środowiska. We wnętrzu Lodge są one wykonane w 40% z naturalnej wełny i posiadają etykietę Wool Blend Performance firmy Woolmark Company, zarezerwowaną dla produktów zawierających od 30 do 49,9% nowej wełny. Pozostałe 60% tej tkaniny tapicerskiej odzyskano z przetworzonych butelek PET z poliestru.

Żadne inne włókno nie może wchłonąć tyle wilgoci, co wełna. Działa chłodząco, przepuszcza powietrze, a także filtruje zanieczyszczenia i zapachy z otaczającego powietrza. Fotele we wnętrzu Lodge zapewniają doskonałą atmosferę i są bardzo przyjemne w dotyku.

Kateřina Vránová,
Koordynatorka ds. kolorystyki i wykończenia w ŠKODA Design

Dział Projektowania Kolorów i Wykończeń jest ściśle zaangażowany w opracowywanie nowych tworzyw sztucznych oraz włókien. Chce dopasować je do koloru, dotyku i tekstury powierzchni materiałów organicznych, które są już używane w pojeździe.

Ekologiczne fotele na siedzenia oferuje nie tylko Lodge, ale również wnętrze ecoSuite. Skóra w kolorze koniaku jest produkowana bez użycia środków chemicznych na bazie siarczanu chromu. Zamiast tego w procesie garbowania stosuje się ekstrakty z liści oliwnych. Jest to rozwiązanie zrównoważone, a zatem lepsze dla środowiska: efektywnie wykorzystuje liście oliwne, które w innych gałęziach przemysłu są uważane za odpad. Skórzana tapicerka siedzeń i innych części wnętrza ecoSuite ma gładką, ziarnistą teksturę. Na siedzeniach znajduje się również etykieta wskazująca, że skóra została przetworzona w sposób przyjazny dla środowiska.

Źródło: Škoda Polska