Škoda Afriq – marka przedstawia nazwę ósmego samochodu studenckiego

ŠKODA AFRIQ to rajdowa wersja miejskiego SUV-a ŠKODY KAMIQ. Koncepcyjny samochód przygotowywany jest obecnie przez studentów Akademii ŠKODY we współpracy z działem ŠKODA Motorsport.

Nazwa nowego projektu nawiązuje do legendarnego Rajdu Dakar, który przez wiele lat prowadził przez bezdroża kontynentu afrykańskiego. AFRIQ to także trafny wybór z innego powodu: od początku tego roku ŠKODA AUTO odpowiada za działalność Grupy Volkswagen w Afryce Północnej.

Po raz pierwszy w historii prac jako podstawa samochodu koncepcyjnego służy ŠKODA KAMIQ. Rajdowa wersja pojazdu będzie zgodnie z założeniem nawiązywać wizualnie do samochodów, które startują w legendarnym Rajdzie Dakar. Od pierwszego pociągnięcia ołówkiem uczestnicy projektu samodzielnie opracowują unikatowy pojazd. Model AFRIQ ma długość 4362 mm i imponującą szerokość 1790 mm, a rozstaw osi pojazdu wynosi 2649 mm. Studenci wdrażają wiele nowych, niezwykłych pomysłów przy wsparciu ekspertów z Akademii ŠKODA – inżynierów i doświadczonych pracowników z obszarów rozwoju technicznego, projektowania i produkcji. Po raz pierwszy współpracują także z działem ŠKODA Motorsport.

Wspaniale jest widzieć, ile entuzjazmu i kreatywności wnoszą do tego projektu nasi studenci. We współpracy ze specjalistami, którzy są oddani do dyspozycji naszym uczniom i pilnie z nimi pracują nad szczegółami, uczestnicy projektu co roku wpadają na pomysły, które zaskakują nawet samych ekspertów. Dzięki tej współpracy zawsze udaje się nadać wymarzonemu samochodowi wyjątkowy charakter.

Zdeněk Stanke,
Lider zespołu z Akademii ŠKODA

ŠKODA reprezentuje Grupę Volkswagen w Afryce Północnej

Nazwa ósmego samochodu studenckiego ŠKODA odzwierciedla także odpowiedzialność Grupy ŠKODA AUTO za region Afryki Północnej. Po Indiach i Rosji, marka jest odpowiedzialna za całą działalność Grupy Volkswagen w Egipcie, Tunezji, Maroku i Algierii. Od 1 stycznia 2021 r., pod kierownictwem Arwy Oeljeklaus, firma rozwija się na rosnących, nowych rynkach w tym regionie. Projekt jest jednym z trzech priorytetów nowej strategii korporacyjnej NEXT LEVEL – ŠKODA STRATEGY 2030. Jedna z części strategii zakłada, że ŠKODA AUTO do 2030 r. stanie się wiodącym europejskim producentem samochodów w Indiach, Rosji i Afryce Północnej.

Nazywając nowy samochód studencki ŠKODA AFRIQ i pamiętając o afrykańskich korzeniach Rajdu Dakar, uczestnicy projektu zwracają uwagę na niedawno przejętą odpowiedzialność Grupy ŠKODA AUTO za region Afryki Północnej. Podobnie jak w Indiach i Rosji, chcemy wykorzystać naszą fachową wiedzę w regionach Afryki o dynamicznym wzroście. Planujemy efektywnie wykorzystać istniejące synergie w Grupie.

Arwa Oeljeklaus,
Szef ŠKODA AUTO na Afrykę Północną

Doświadczenie ŠKODY w Rajdzie Dakar

W 2018 r., podczas 40. pustynnego rajdu, model KODIAQ stał się pierwszym samochodem marki ŠKODA, który wziął udział w prawdopodobnie najbardziej wymagającym rajdzie na świecie. Kompaktowy SUV był wykorzystywany w Ameryce Południowej jako pojazd pomocniczy dla czeskiego zespołu BARTH Racing. Produkowany seryjnie model bez problemu poradził sobie z prawie 10 000-kilometrową trasą, wiodącą przez Peru, Boliwię i Argentynę, mimo że niejednokrotnie droga wiodła na wysokości ponad 4500 metrów. Doświadczenie w ekstremalnych warunkach ma także ŠKODA 130 LR, samochód rajdowy z lat 80. W 2021 r. wzięła ona udział w Rajdzie Dakar w kategorii Classic – dojechała do mety po pokonaniu ponad 7600 kilometrów trasy wiodącej przez Arabię ​​Saudyjską, świętując zwycięstwo na jednym z etapów i kilka trzecich miejsc.

Od 2014 r. uczniowie Szkoły Zawodowej ŠKODY w Mladá Boleslav co roku planują, rozwijają i budują swój spektakularny pojazd koncepcyjny. Projekt samochodu studenckiego jest wyjątkową inicjatywą w Czechach i oferuje przyszłym specjalistom szansę na zademonstrowanie swoich talentów i możliwości we współpracy ze specjalistami z kilku działów, m.in. produkcji czy projektowania. Daje to młodym praktykantom wgląd w wiele różnych obszarów firmy. Uczą się pracować nad projektami w zespole, łączyć planowanie z praktyczną realizacją oraz prezentować swoją pracę członkom zarządu. Samochód studencki jest jednym z najważniejszych projektów Akademii ŠKODA i świadczy o wysokiej jakości kształcenia w Szkole Zawodowej w mieście Mladá Boleslav w Czechach, która została założona w 1927 r.

Źródło: Škoda Polska