Sir Simon Rattle i London Symphony Orchestra w ICE Kraków

Sir Simon Rattle, jeden z czołowych dyrygentów świata, od niedawna kierujący najstarszą orkiestrą stolicy Zjednoczonego Królestwa – London Symphony Orchestra, odwiedził Kraków, gdzie wraz z londyńczykami uświetnili inaugurację cyklu ICE Classic 2019.

London Symphony Orchestra to najstarsza orkiestra stolicy Zjednoczonego Królestwa. Jest ikoną współczesnej symfoniki, a jednocześnie zespołem, który utrzymuje niezależność i sam wybiera sobie dyrygentów. W 2017 roku LSO postawiła na sir Simona Rattle’a, wieloletniego szefa Berlińskich Filharmoników (pełnił tę funkcję w latach 2002-2018). Dyrygent ma ogromne zasługi w promowaniu muzyki polskiej – z entuzjazmem przyznawał, że „kocha Szymanowskiego”, nagrywając czteropłytowy album z jego muzyką dla wytwórni EMI w latach 90. Dzięki niemu polscy kompozytorzy znaleźli stałe miejsce w repertuarach wielu zespołów na całym świecie.

Zainaugurowany we wrześniu 2018 roku drugi wspólny sezon londyńskich symfoników i Rattle’a przebiega pod znakiem muzyki współczesnej i ludowych inspiracji. Dlatego 17 stycznia w cyklu ICE Classic usłyszeliśmy muzykę na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Béli Bartóka. Ponadto zabrzmiała VI Symfonia A-dur Antona Brucknera. Jej wykonanie Rattle przygotował w oparciu o najnowsze wydanie krytyczne cenionego niemieckiego edytora, muzykologa i dyrygenta Benjamina-Gunnara Cohrsa.

Mecenasem koncertu była Grupa Autoremo – Partner dla Krakowa.