Silnik Skyactiv-X otrzymuje nagrodę Technobest w konkursie Autobest 2020

Rewolucyjny silnik Mazdy Skyactiv-X zdobył uznanie dziennikarzy motoryzacyjnych z 31 krajów, którzy przyznali mu tytuł „Technobest 2019” podczas uroczystej Gali Autobest, która odbyła się 13 lutego 2020 w Moguncji.

Yasuhiro Aoyama, Prezes & CEO Mazda Motor Europe, odbierając nagrodę z rąk Szczepana Mroczka, jedynego reprezentanta Polski w gronie jurorów Autobest, powiedział:

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że jury Autobest uznało Skyactiv-X za najbardziej innowacyjną technologię roku. Konsekwentnie powtarzamy, że naszym zdaniem optymalizacja silników spalinowych nie została jeszcze zakończona. Dzięki technologii Skyactiv-X osiągnęliśmy przełomowy moment w naszych dalszych staraniach nad opracowaniem idealnego silnika spalinowego.

Yasuhiro Aoyama,
Prezes & CEO Mazda Motor Europe

Nagroda Technobest przyznawana jest za rozwój innowacyjnych technologii w sektorze motoryzacyjnym przez jury Autobest od 2005 r.

Skyactiv-X jest pierwszym na świecie seryjnie produkowanym silnikiem benzynowym, który wykorzystuje zalety zapłonu samoczynnego jak w silnikach Diesla. To unikalne rozwiązanie bazuje na metodzie spalania opracowanej przez japońskich inżynierów, którzy nazwali tę innowację SPCCI (Spark Plug Controlled Compression Ignition – zapłon samoczynny sprężonej mieszanki sterowany świecą zapłonową). Dzięki tej technologii silnik może płynnie przełączać się między spalaniem konwencjonalnym a zapłonem samoczynnym za pomocą świecy zapłonowej, aby wyzwolić oba rodzaje spalania na różne sposoby. Ta metoda spalania jest bardzo wydajna i zwiększa sprawność silnika do 30% w stosunku do obecnej technologii Skyactiv-G, ograniczając jednocześnie zużycie paliwa oraz emisję CO2.

Źródło: Mazda Motor Poland