Ruszyły prace nad ósmym samochodem studenckim Škody

25 studentów Akademii ŠKODY w Mladá Boleslav rozpoczęło pracę nad ósmym koncepcyjnym samochodem studenckim. Projekt to kontynuacja corocznej tradycji, która od 2014 roku daje uczniom szkół zawodowych możliwość zaprojektowania i zbudowania własnego pojazdu. Obecnie uczestnicy są na etapie wyboru komponentów oraz materiałów, które wykorzystają podczas budowy samochodu. Wszystko dzieje się pod okiem doświadczonych instruktorów i członków nowego zarządu ŠKODA AUTO.

Projekt Samochód Studencki Akademii ŠKODY cieszy się doskonałą reputacją i jest znakiem rozpoznawczym naszej marki, która daje możliwość rozwoju młodym talentom. Jestem bardzo dumna, że w tym roku po raz pierwszy będę uczestniczyć w projekcie i nie mogę doczekać się towarzyszenia studentom w ich drodze. To wspaniałe doświadczenie dla uczniów szkół zawodowych. Budowanie własnego wymarzonego auta wzmacnia ich motywację i kreatywność, a przy tym wzbogaca o wiele umiejętności technicznych, które zdobywają podczas budowy pojazdu.

Maren Gräf,
Członkini zarządu ŠKODA AUTO ds. zasobów ludzkich

Jedyny taki projekt w Czechach

W Akademii ŠKODY w Mladá Boleslav utalentowani początkujący projektanci od 2014 roku rokrocznie projektują i budują nowy samochód studencki pod okiem instruktorów. Innowacyjny, jedyny taki projekt w Czechach, oferuje przyszłym pracownikom wyjątkową szansę sprawdzenia swoich umiejętności we współpracy z działami produkcji, projektowania i innymi specjalistycznymi jednostkami. Na samym początku projektu studenci mają możliwość wymiany pomysłów z członkami zarządu ŠKODA AUTO i przedstawienia im swoich koncepcji. W kolejnych etapach planowania uczestników wspierają liczni eksperci np. z Działu Rozwoju i ŠKODA Design. Dzięki tym interakcjom studenci zyskują wgląd we wszystkie istotne obszary marki. Uczą się pracy w zespole przy realizacji projektu, łączą planowanie z praktyczną realizacją, a także prezentują swoją pracę zarządowi.

Innowacyjne koncepcje

Rozpoczynając pracę nad ósmym studenckim samochodem, uczestnicy projektu mają zaplanowane liczne spotkania online. Dzięki technologiom cyfrowym mogli również podejmować niezbędne decyzje podczas pandemii. We wczesnych etapach akcji uczestnicy muszą uzgodnić kwestie związane z silnikiem, kształtem nadwozia, materiałami do wykorzystania oraz projektem i kolorystyką pojazdu. Nowy studencki samochód będzie prezentowany szerszej publiczności stopniowo w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Od 2014 roku powstało siedem samochodów studenckich Akademii ŠKODY. Oprócz spektakularnych koncepcji zawsze oferują one innowacyjne detale i są zgodne z filozofią „Simply Clever”. W 2020 roku praktykanci przekształcili ŠKODĘ SCALA w budzący emocje model ŠKODA SLAVIA w wersji Spider, a jednocześnie upamiętnili początki marki, nawiązując do 125. rocznicy jej powstania. W 2020 roku wystawiono dwa samochody studenckie w pawilonie ŠKODY w miasteczku samochodowym Autostadt w Wolfsburgu, które od 2000 roku jest największym na świecie centrum dostaw pojazdów i platformą komunikacyjną dla wszystkich marek Grupy Volkswagen. Pickup ŠKODA MOUNTIAQ z 2019 roku i kabriolet ŠKODA SUNROQ SUV z 2018 roku zostały zaprezentowane na specjalnej wystawie.

Projekt, który łączy ludzi

Samochód studencki jest jednym z najważniejszych projektów Akademii ŠKODY i świadczy o wysokiej jakości kształcenia w szkole zawodowej w Mladá Boleslav, która została założona ponad 90 lat temu.

To drugi studencki samochód ŠKODY, w tworzeniu którego biorę udział. W zeszłym roku byłem pod wrażeniem ogromnego wsparcia udzielonego studentom przez pracowników wszystkich działów marki. Trudne warunki wywołane pandemią COVID-19, które mają istotny wpływ również na tegoroczną edycję projektu, po raz kolejny wzmocniły solidarność naszego zespołu. Już się cieszę, że zobaczę, co nasi studenci stworzą w tym roku.

Alois Kauer,
Dyrektor Akademii ŠKODY

Źródło: Škoda Polska