Rozpoczęła się produkcja nowego Volkswagena Craftera

Cyfrowy kokpit, liczne systemy wsparcia kierowcy, m. in. te monitorujące ruch pieszych, czy rowerzystów, nowa kierownica wielofunkcyjna, kabina wyposażona w najnowszą generację systemów infotainment – tak wygląda nowy Crafter, którego produkcja rozpoczęła się w zakładach Volkswagen Poznań we Wrześni.Nowością jest również cyfrowy asystent głosowy ze zintegrowanym chatem ChatGPT.

Nowy Crafter będzie produkowany jak dotąd wyłącznie w naszej fabryce. Dzięki przygotowaniu i zaangażowaniu całego zespołu, setkom szkoleń w jakich uczestniczyli nasi pracownicy, jesteśmy przekonani, że ten samochód spełni oczekiwania klientów.

dr Thomas Kreuzinger – Janik,
Dyrektor zakładu we Wrześni

Nowy Crafter – co go wyróżnia?

Cechą charakterystyczną dla Craftera jest teraz 10,3-calowy lub opcjonalnie 12,9-calowy wyświetlacz z intuicyjną nawigacją po menu. Samochód otrzymał też nowy system sterowania głosowego online dla wielu funkcji pojazdu.

Crafter wyróżnia się także nowymi i bardzo licznymi systemami wspomagania kierowcy, który będzie miał do dyspozycji m. in. system ostrzegający o pieszych czy rowerzystach znajdujących się z boku samochodu. Ale tych systemów będzie znacznie więcej. Wszystkie nowe wersje Craftera będą w przyszłości wyposażone w m. in. system utrzymywania pasa ruchu, dynamiczny wyświetlacz znaków drogowych, ogranicznik prędkości oraz dostępny opcjonalnie akustyczny system Park Distance Control dla obszaru z tyłu pojazdu. Po raz pierwszy, jako opcja, w nowym Crafterze dostępna będzie funkcja Travel Assist, która integruje kilka systemów i funkcji bezpieczeństwa. Po ich połączeniu samochód może automatycznie zahamować, utrzymywać się na pasie ruchu, podążać za innymi pojazdami w korku lub monitorować ruch uliczny przed sobą.

Wprowadziliśmy też system zarządzania bezpieczeństwem cyfrowym pojazdu. Chodzi tu o ochronę przed atakami hakerskimi, czy wyciekiem danych. Bardzo dużą zaletą nowego Craftera jest także szeroka gama typów nadwozi, ponownie dostępne będą różne klasy wagowe, dwa rozstawy osi, różne długości całkowite oraz wysokości.

Jarosław Kurosz,
Dyrektor produkcji w zakładzie we Wrześni

Crafter z Wielkopolski

Nowa wersja tego popularnego modelu będzie produkowana wyłącznie w Polsce, w zakładach Volkswagen Poznań we Wrześni. Fabryka ta jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych w całym koncernie Volkswagen. Przypomnijmy, że zbudowano ją od podstaw i uruchomiono w 2016 roku. Obecnie pracuje w niej ponad 3 tysiące osób, a energia, która ją zasila pochodzi m.in. z paneli fotowoltaicznych.

Przygotowania do produkcji nowego Craftera trwają w naszej fabryce już od dłuższego czasu. Zmodernizowaliśmy linie produkcyjne, odbyły się warsztaty na wszystkich obszarach montażu. Inwestujemy też w kompetencje naszej załogi. W zeszłym roku przeszkoliliśmy 550 osób, w tym roku już około 200, a następne osoby czekają na swoją kolej. Łącznie chcemy przeszkolić około tysiąca osób, a zakres szkoleń dotyczy m. in. nowego kokpitu, obudowy kolumny kierownicy, czy drzwi przesuwnych. Dużo nowych umiejętności nabyli też nasi elektrycy.

dr Thomas Kreuzinger – Janik,
Dyrektor zakładu we Wrześni

W zeszłym roku załoga fabryki we Wrześni wyprodukowała ponad 97 tys. samochodów, z których większość stanowiły właśnie Craftery.

Źródło: Volkswagen Polska