Roadiaq – dziewiąty Samochód Studencki Škody, czyli kamper i mobilne biuro dla współczesnych odkrywców

Dziewiąty Samochód Studencki Škody nosi nazwę Škoda Roadiaq, która podkreśla ducha żądnego przygód, współczesnego odkrywcy. To camperowa i mobilna wersja biurowa modelu Enyaq w pełni zbieżna z aktualnym hasłem marki „Let´s Explore”. W tegorocznej edycji projektu 29 studentów Centrum Praktyk Škody w Mladá Boleslav przekształciło elektrycznego SUV-a Škodę Enyaq w wielofunkcyjnego kampera i mobilne biuro z wnętrzem wypełnionym ekologicznymi materiałami. Roadiaq oferuje dużo miejsca zarówno do wypoczynku jak i pracy oraz wyposażony jest w wiele przemyślanych rozwiązań, które je ułatwiają. Samochód posiada napęd na wszystkie koła, który pomoże współczesnym odkrywcom wybrać się gdziekolwiek zechcą.

Projekt Samochodu Studenckiego umożliwia naszym uczniom praktyczne zastosowanie nowo zdobytej wiedzy. Studenci aktywnie uczestniczą w całym procesie projektowania i produkcji nowego pojazdu – od pierwszych papierowych szkiców po planowanie, organizację i ostateczny montaż. Ta coroczna, wyjątkowa pod względem zakresu, inicjatywa daje studentom szansę na przedstawienie swoich własnych kreatywnych propozycji i inteligentnych pomysłów.

Martin Slabihoudek,
Dyrektor Szkoły Zawodowej Škoda

Nowy projekt dachu – więcej miejsca do pracy i relaksu

W procesie uczniów wspierają ich nauczyciele i specjaliści z wielu działów Škody: projektowego, rozwoju technicznego, produkcji czy IT, a także zewnętrzni specjaliści od konwersji kamperów. Oficjalna prezentacja nowej Škody Roadiaq zaplanowana jest na czerwiec 2023 roku. Długość, szerokość i rozstaw osi pojazdu pozostają prawie niezmienione. Jednak przy 1966 milimetrach Škoda Roadiaq jest o całe 35 centymetrów wyższa od standardowego Enyaqa – głównie dzięki nowemu dachowi, który ma zapewniać dużo miejsca do pracy i wypoczynku. Ogniwa słoneczne generują dodatkową energię dla części mieszkalnej pojazdu, a auto można również podłączyć do zewnętrznego źródła zasilania na kempingach lub parkingach dla kamperów.

Zrównoważone materiały we wnętrzu i w pełni funkcjonalny sprzęt IT

Aby móc faktycznie korzystać z nowo opracowanego dachu, studenci musieli całkowicie przeprojektować tylną klapę pojazdu. Element ten zapewnia teraz dostęp do małej kuchni zintegrowanej z dawnym bagażnikiem. Co więcej, tylną klapę można wyposażyć w namiot, aby zapewnić jeszcze więcej przestrzeni mieszkalnej za pojazdem. Stałe połączenie internetowe umożliwia użytkownikom pracę i przesyłanie strumieniowe wideo z dowolnego miejsca. Oprócz w pełni funkcjonalnego wyposażenia IT, Škoda Roadiaq może poszczycić się także wnętrzem i tapicerką siedzeń wykonanymi z trwałych, zrównoważonych materiałów.

Źródło: Škoda Polska