Produkcja nowej Škody Fabia rozpoczęta

12 lipca pierwsza FABIA nowej generacji opuściła linię produkcyjną głównej fabryki ŠKODY w Mladá Boleslav. Nowa odsłona modelu odznacza się nowo zaprojektowanym, przestronnym wnętrzem oraz wysokim komfortem prowadzenia, a wyraziste linie nadwozia nadają mu jeszcze bardziej dynamiczny wygląd. Od debiutu w 1999 roku ŠKODA dostarczyła klientom ponad 4,5 miliona egzemplarzy modelu FABIA, co czyni go drugim, po modelu OCTAVIA, najpopularniejszym samochodem marki.

Rozpoczęcie produkcji to zawsze wyjątkowe chwile, do których skrupulatnie się przygotowujemy. Dziś świętujemy oficjalne rozpoczęcie produkcji nowej generacji modelu FABIA. Aby przygotować się do startu, zainwestowaliśmy łącznie 110 milionów euro w szeroko zakrojoną modernizację oraz dalszą automatyzację procesów produkcyjnych w naszej fabryce. Chciałbym podziękować całemu zespołowi za znakomitą pracę i cieszę się, że nasze wysiłki pozwoliły nam wnieść znaczący wkład w historię sukcesu modelu FABIA.

Michael Oeljeklaus,
Członek zarządu ŠKODA AUTO ds. produkcji i logistyki

Automatyzacja procesów produkcyjnych

ŠKODA FABIA jest montowana na tej samej linii produkcyjnej, co modele SCALA i KAMIQ. W okresie poprzedzającym uruchomienie produkcji marka dokonała modyfikacji linii montażowej oraz prasowni i spawalni. Wiele złożonych i wymagających fizycznie etapów procesu produkcyjnego zostało obecnie zautomatyzowanych.

4,5 miliona pojazdów na całym świecie

Pierwsza generacja modelu FABIA, wprowadzona na rynek w 1999 roku, była jednym z najlepiej sprzedających się pojazdów w swoim segmencie z ponad 1,7 milionami dostarczonych egzemplarzy. Model drugiej generacji, który pojawił się w 2007 roku, również przekroczył próg 1,7 miliona sprzedanych egzemplarzy. Łącznie z trzecią generacją, która zadebiutowała w 2014 roku, do klientów na całym świecie dostarczono ponad 4,5 miliona sztuk ŠKODY FABIA.

Ponadprzeciętny komfort i bezpieczeństwo

Na nowe wymiary modelu FABIA wpłynęło zastosowanie platformy MQB-A0. Pomimo zwiększenia rozmiarów samochodu inżynierom ŠKODY udało się zachować wagę zbliżoną do tej, którą oferuje model trzeciej generacji. Długość pojazdu wynosi 4107 mm, szerokość 1780 mm, a jego wysokość to 1460 mm. Rozstaw osi jest równy 2564 mm. Pojemność bagażnika wynosi 380 l, po złożeniu tylnych foteli to aż 1190 l. Dynamiczna ŠKODA FABIA idealnie nadaje się zarówno na krótkie, jak i długie podróże. Jej wymiary sprawiają, że świetnie sprawdzi się w ruchu miejskim. Najnowsza generacja bestsellerowego modelu zawiera również szereg systemów wspomagania, które wcześniej były zarezerwowane wyłącznie dla pojazdów z wyższych segmentów.

FABIA – wydajna i dynamiczna

Nowa FABIA posiada napęd na przednie koła i jest dostępna z manualną skrzynią biegów lub automatyczną 7-biegową skrzynią DSG. Gama silników dostępnych na polskim rynku w nowej generacji modelu FABIA obejmie silnik benzynowy z wtryskiem wielopunktowym (MPI) oraz silniki TSI z wtryskiem bezpośrednim. FABIA może pochwalić się współczynnikiem oporu powietrza na poziomie 0,28, ustanawiając rekord w swoim segmencie.

Źródło: Škoda Polska