Piotr Anderszewski i Sinfonietta Cracovia w ICE Classic

Jeden z najwybitniejszych żyjących pianistów, regularnie oklaskiwany przez publiczność takich sal koncertowych jak nowojorska Carnegie Hall czy londyńska Wigmore Hall, wystąpił w Krakowie w towarzystwie rewelacyjnej Sinfonietty Cracovii. Patronem koncertu była Grupa Autoremo – Partner dla Krakowa.

Piotr Anderszewski, określony przez BBC Music Magazine mianem „polskiej sensacji”, to pianista kompletny ‒ oczarowuje słuchaczy nie tylko niezrównanymi umiejętnościami technicznymi i stylistyczną elegancją, ale również wyjątkową osobowością sceniczną. Ekspresyjna oszczędność i intrygujący, powściągliwy urok Anderszewskiego ‒ przywodzące na myśl glamour dawnych kinowych gwiazd ‒ sprawiają, że koncerty pianisty wyprzedają się na całym świecie w ekspresowym tempie, a każdy z jego występów urasta do rangi wyjątkowego wydarzenia. „Ogromnie cieszę się, że po wielu miesiącach starań udało nam się zaprosić Piotra Anderszewskiego do Krakowa ‒ i że artysta tej klasy wystąpi wraz z Sinfoniettą w ramach kolejnej odsłony cyklu „Gwiazdy z Sinfoniettą” i pod auspicjami cyklu „ICE Classic” ‒ mówi Jurek Dybał, dyrektor krakowskiej orkiestry i pomysłodawca wydarzenia.

Cykl ICE Classic został stworzony z myślą o koncertach gwiazd światowego formatu. Piotr Anderszewski od lat występuje z najlepszymi orkiestrami w najznamienitszych teatrach muzycznych i salach koncertowych. Do takich miejsc bezdyskusyjnie można zaliczyć Salę Audytoryjną Centrum Kongresowego ICE Krakow” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biuro Festiwalowego, operatora ICE Kraków.

W programie wieczoru znalazły się aż dwa koncerty fortepianowe wielkich klasyków: Koncert G-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Koncert D-dur Josepha Haydna, które Anderszewski wykonał w podwójnej roli solisty prowadzącego orkiestrę „od pulpitu”. Kompozycje te poprzedziły prawdziwe rarytasy muzyki klasycznej: uwertura z Mozartowskiej opery Apollo i Hiacynt oraz uwertura do Armidy Haydna, które Sinfonietta Cracovia wykonała prowadzona przez koncertmistrza zespołu, Macieja Lulka.

Na koncert zapraszali: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Sinfonietta Cracovia oraz Partnerzy dla Krakowa – BUKOVINA Resort i Grupa Autoremo.

opr. KBF, fot. Autoremo