Oryginalne akcesoria Škody zapewniają maksymalne bezpieczeństwo w trakcie podróży z dziećmi

Podróżowanie samochodem z dziećmi wymaga zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno doboru odpowiedniego fotelika samochodowego i innych akcesoriów zapewniających dziecku komfort podczas jazdy, jak i ich prawidłowego umiejscowienia wewnątrz pojazdu. Samochody marki ŠKODA cieszą się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi ze względu na swoją przestronność, funkcjonalność, a przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Gama oryginalnych akcesoriów ŠKODY oferuje foteliki dla dzieci w każdym wieku. Dzięki nowoczesnym fotelikom dziecięcym dostosowanym do wieku, wzrostu i wagi użytkownika oraz dodatkowym systemom służącym ich stabilnemu przymocowaniu, w autach ŠKODY wszyscy współpasażerowie mogą czuć się spokojnie i bezpiecznie.

Prawidłowy dobór fotelika samochodowego

Fotelik samochodowy przeznaczony jest dla dzieci posiadających poniżej 1.50 m wzrostu i ważących mniej niż 36 kg. Wszystkie foteliki w ofercie akcesoriów ŠKODY spełniają aktualne standardy ECE oraz przeszły pomyślnie szereg wymagających testów bezpieczeństwa, w tym testy Euro NCAP. Dzięki temu nie trzeba martwić się o zmieniające się przepisy dla podróżowania z dzieckiem podczas pobytu za granicą.

Podczas jazdy samochodem najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka jest tylne boczne siedzenie auta. Z niego najłatwiej jest zabezpieczyć dziecko w foteliku oraz wsadzić i pomóc mu wysiąść z pojazdu. Mniejsze dzieci mogą także podróżować na przednim siedzeniu pasażera pod warunkiem, że fotelik jest do tego odpowiednio przystosowany.

Używając fotelika ustawionego tyłem do kierunku jazdy należy upewnić się, że została wyłączona właściwa poduszka powietrzna. Wszelkie informacje na ten temat powinny znajdować się w instrukcji obsługi fotelika lub pojazdu oraz dostępne są w autoryzowanym salonie samochodowym ŠKODY. Przed zakupem fotelika należy sprawdzić jego wymiary, aby był on dopasowany do konkretnego modelu samochodu i wzrostu dziecka.

Fotelik dziecięcy może być zainstalowany za pomocą pasów bezpieczeństwa lub systemu ISOFIX dostępnego dla samochodów marki ŠKODA. Ten ostatni umożliwia przymocowanie fotelika do dwóch specjalnych gniazd ISOFIX znajdujących się między siedziskiem a oparciem. System ten wymaga trzeciego punktu zaczepienia, który utrwala pozycję fotelika. W większości modeli dostępnych w ofercie ŠKODY punkt ten znajduje się na tylnych, bocznych siedzeniach. Dodatkowo modele SCALA i KAMIQ oferują system ISOFIX również dla przedniego siedzenia pasażera.

Rodzaje fotelików ŠKODY

Foteliki dziecięce dla samochodów marki ŠKODA podzielone są na 5 kategorii. Grupa 0 oraz 0+ przeznaczona jest dla noworodków oraz dzieci ważących do 13 kg. Foteliki są mocowane tyłem do kierunku jazdy, aby plecy i szyja niemowlaka odczuwały mniej nacisku w przypadku nagłego zatrzymania pojazdu. Dziecko należy najpierw ułożyć w foteliku, a następnie zabezpieczyć za pomocą pasów bezpieczeństwa. Pas musi być przeciągnięty przez otwory fotelika, a następnie zapięty, odpowiednio ułożony i zaciśnięty. Po instalacji należy ponownie upewnić się co do ułożenia i zaciśnięcia pasów. Foteliki z grupy 0 oraz 0+ mogą być również przymocowane do uprzednio zainstalowanego systemu ISOFIX, który wchodzi w skład wyposażenia dla ŠKODA BABY-SAFE Plus.

Grupa 1 to foteliki przystosowane dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 4 lat. Są ułożone przodem do kierunku jazdy i zapewniają doskonałą ochronę, pochłaniając energię w trakcie kolizji przy jednoczesnym zabezpieczeniu głowy, szyi i bardziej wrażliwych obszarów ciała. Chronią również dziecko przed przedmiotami, które mogą okazać się niebezpieczne w razie wypadku. Przy wyborze tego rodzaju fotelika kluczowym kryterium jest jego rozmiar – odpowiednio dopasowany oferuje wysoki poziom komfortu. Instalacja odbywa się poprzez podłączenie do gniazd ISOFIX oraz trzeciego punktu zaczepnego. Następnie dziecko należy zapiąć przy pomocy pasów fotelika. Z powodów bezpieczeństwa zaleca się, aby dzieci nie nosiły opasłych ubrań takich jak zimowe kurtki, ponieważ jedynie wtedy można mieć pewność, że pasy odpowiednio przylegają do ciała. ŠKODA oferuje w tej grupie foteliki ISOFIX DUO.

Foteliki z grupy 2 i 3 przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 lat i ważących do 36 kg. W grupie tej znajdują się siedziska, jednak foteliki z oparciem takie jak ŠKODA Kidfix XP oraz ŠKODA Kidfix XP II są o wiele bardziej efektywne w ochronie dziecka w trakcie kolizji, zwłaszcza w obszarze głowy i odcinka szyjnego. Fotelik umiejscowiony jest na specjalnej podkładce, a następnie zapięty razem z siedzącym w nim dzieckiem. Możliwe jest również dodatkowe mocowanie systemem ISOFIX. Podczas wyboru fotelika warto wziąć pod uwagę komfort dziecka – zarówno w trakcie podróży, jak i podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu.

Zabezpieczanie zwierząt domowych podczas jazdy

W wielu krajach brakuje szczegółowych wymagań prawnych regulujących transport zwierząt domowych. Niemniej jednak zwierzęta powinny być unieruchomione za pomocą specjalnej uprzęży i najlepiej przewożone na tylnych siedzeniach. Oferta oryginalnych akcesoriów ŠKODA obejmuje maty ochronne do tapicerki oraz dedykowane uprzęże w różnych rozmiarach, które można podłączyć do pasów bezpieczeństwa. Żadne zwierzę nigdy nie powinno być zabezpieczane za pomocą kołnierza na szyi. Większe zwierzęta mogą podróżować w bagażniku. Siatki dzielące lub ścianki działowe można wykorzystać do ich ochrony, a podłogę bagażnika można przykryć matami antypoślizgowymi.

Źródło: Skoda Polska