Optymalna ochrona pieszych i rowerzystów: ważny aspekt rozwoju pojazdów w Škoda Auto

Piesi i rowerzyści są narażeni na wiele ryzykownych czynników na drodze, dlatego potrzebują dodatkowej ochrony. Na każdym etapie rozwoju pojazdów ŠKODA zwraca szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. W tym zakresie może pomóc technologia, która jest obecna w samochodach marki, a także specjalny sposób konstruowania i wykonania pojazdu.

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów jest zawsze priorytetem przy pracy nad nowym modelem ŠKODY. Proces zaczyna się od projektu pojazdu i obejmuje kompleksowe procedury testowe m.in. nowoczesnych systemów wspomagania kierowcy, które skutecznie zapobiegają wypadkom.

Radek Urbiš,
Kierownik ds. rozwoju bezpieczeństwa pojazdów w ŠKODA AUTO

W obecnych modelach ŠKODY wysoki standard ochrony pieszych jest potwierdzony przez wyniki Europejskiego Programu Oceny Nowych Pojazdów (Euro NCAP) – testu bezpieczeństwa zderzeniowego. W roku testowym 2021 zarówno nowa FABIA, jak i w pełni elektryczny ENYAQ iV zostały uznane za najlepsze pojazdy w swojej klasie.

Co ciekawe, w fazie rozwoju nowego modelu ŠKODY przeprowadza się ponad 200 różnych testów bezpieczeństwa pieszych. Testy fizyczne odbywają się w laboratorium Aurel CZ, a ich celem jest skupienie się na ochronie tych obszarów ludzkiego ciała, które są najbardziej narażone podczas wypadku. Zalecane testy z użyciem tak zwanych „impaktorów” obejmują symulację wypadku, w którym głowa dorosłego lub dziecka uderza w maskę lub przednią szybę, udo badanego ciała w maskę, a podudzie uderza w przedni zderzak.

Wszystkie nowe modele ŠKODY zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnej ochronie pozostałych uczestników ruchu. Oznacza to, że między elementami, takimi jak silnik, amortyzatory, zawias maski, zamek maski i osie wycieraczek musi być wystarczająca przestrzeń, aby zamortyzować ewentualne uderzenie. Przednia krawędź maski jest również ukształtowana tak, aby zwiększać bezpieczeństwo – nie ma w niej ostrych krawędzi ani nieistotnych twardych struktur. Ochrona pieszych jest również zwiększona dzięki materiałowi pochłaniającemu energię umieszczonemu przed stalowym wzmocnieniem zderzaka.

Ponadto dla modeli ŠKODA dostępne są systemy asystujące, które aktywnie wspierają kierowcę w zapobieganiu kolizji z pieszymi czy rowerzystami. Należą do nich m.in. FRONT ASSIST, czyli kontrola odstępu z funkcją awaryjnego hamowania, a także asystent uniknięcia kolizji – Collision Avoidance Assist. Dodatkowo system Exit Warning ostrzega kierowcę i pasażerów o pojazdach, rowerzystach lub motocyklistach zbliżających się z tyłu w momencie otwierania drzwi pojazdu.

Źródło: Škoda Polska