Nowa Škoda Octavia Premiera Roku pełna innowacyjnych rozwiązań

Pierwsza generacja współczesnego wcielenia ŠKODY OCTAVIA, która trafiła do kierowców w latach 90., zapoczątkowała pasmo sukcesów modelu. Kolejne edycje auta podbijały serca fanów motoryzacji, czyniąc go bezdyskusyjnym bestsellerem i ikoną marki.

2020 to rok premiery najnowszej, czwartej już generacji ŠKODY OCTAVIA, która jak nigdy dotąd naszpikowana jest nowoczesnymi technologiami i innowacyjnymi rozwiązaniami, zapewniającymi kierowcom i pasażerom jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa oraz komfort zarezerwowany dotychczas dla klasy premium.

Nowa ŠKODA OCTAVIA czwartej generacji zachwyca ponadczasową sylwetką, której poszczególne elementy podkreślają dynamikę i są zgodne z nowym, budzącym emocje językiem designu marki. Przeprojektowana linia nadwozia nie tylko zyskała na wyrazistości, ale także na doskonałych parametrach aerodynamicznych. Współczynnik oporu powietrza wynosi 0.24 dla wersji Liftback oraz 0.26 dla Combi. Oznacza to jeszcze mniejsze zużycie paliwa i niższą emisję CO2. Nowa OCTAVIA jest także większa i szersza niż jej poprzedniczki. Zarówno wersja Combi, jak i Liftback mają 4689 mm długości oraz 1829 mm szerokości. Rozstaw osi to 2686 mm. Znany z przestronności model również w tym przypadku imponuje, oferując największą w swoim segmencie pojemność bagażnika – aż 640 l w wariancie Combi i 600 l w wersji Liftback.

Najwyższej klasy materiały w wygodnym i eleganckim wnętrzu

Wnętrze nowej ŠKODY OCTAVIA emanuje komfortem, jakością wykonania i użytymi materiałami. Do dyspozycji kierowcy jest dwuramienna, wielofunkcyjna kierownica, która może być podgrzewana. Deska rozdzielcza została przeprojektowana, ma modułową budowę i cieszy oko eleganckim designem. W centralnym punkcie znajduje się duży, wolnostojący wyświetlacz. Konsolę środkową zdobią chromowane detale, które pojawiają się również na panelach drzwiowych oraz klamkach. W połączeniu z miękkimi materiałami wnętrze nabiera wysmakowanego charakteru.

Dla większego komfortu podróżnych w nowym modelu OCTAVIA po raz pierwszy dostępne są ergonomiczne, elektronicznie sterowane fotele przyjazne dla kręgosłupa. Fotele posiadają regulację położenia, głębokości samego siedzenia, podporę odcinka lędźwiowego oraz funkcję masażu. Ponadto wygodę zapewnia system podgrzewania i wentylacji, a wrażenie wyjątkowości podkreśla tapicerka z perforowanej skóry dostępna jako jedna z opcji.

Obsługa samochodu jest jeszcze łatwiejsza dzięki zastosowaniu najnowszych systemów Infotainment, które po raz pierwszy zostały użyte na tak dużą skalę w czwartej generacji bestsellera ŠKODY. Nowa OCTAVIA oferuje pełną synchronizację ze smartfonem oraz jest zawsze online dzięki wbudowanej karcie SIM. Korzystanie z systemu multimedialnego nie różni się od obsługi urządzeń dotykowych i jest niezwykle intuicyjne. Ponadto system gromadzi i zapamiętuje dane, takie jak: indywidualne ustawienia fotela, klimatyzacji czy lusterek nawet dla 14 użytkowników auta.

W nowej ŠKODZIE OCTAVIA debiutuje także wyświetlacz head-up, który pokazuje wybrane informacje na przedniej szybie, pozwalając kierowcy skoncentrować się na jeździe.

Bezpieczeństwo bez kompromisów

O poczucie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów dbają także zaawansowane systemy bezpieczeństwa. W nowej ŠKODZIE OCTAVIA po raz pierwszy dostępny jest aktywny system zapobiegania kolizjom (Collision Avoidance Assist) oraz system ostrzegania przy wysiadaniu (Exit Warning). Ponadto OCTAVIA dysponuje także asystentami takimi jak Front Assist czy Side Assist oraz systemami informującymi o zbliżających się pieszych i rowerzystach: Predective Pedestrian i Cyclist Protection, Ich zasięg wynosi do 35 m. Dodatkowy komfort zapewnia system Travel Assist, który łączy w sobie wiele różnych funkcji. Nie tylko rozpoznaje on znaki drogowe, wykrywa odległość samochodu od innych obiektów i pomaga utrzymać się na wybranym pasie ruchu, ale także reaguje w nagłych, potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach. Travel Assist sprawdza co 15 sekund czy kierowca dotyka kierownicy i czy nie stracił panowania nad pojazdem. W przypadku braku reakcji ze strony osoby prowadzącej samochód, system włącza światła awaryjne i w bezpieczny sposób zatrzymuje pojazd.

W nowej ŠKODZIE OCTAVIA znajduje się także ulepszona wersja systemu Adaptive Distance Assistant, automatycznie dostosowującego odległość do samochodów poprzedzających pojazd. Urządzenie wykorzystuje zamontowaną z przodu kamerę oraz dane z systemu nawigacji, by automatycznie ustanowić prędkość. Funkcja Stop and Go, dostępna dla modeli z automatyczna skrzynią biegów, jest w stanie zatrzymać samochód i w ciągu trzech sekund sprawić, że ponownie ruszy.

Wkrótce OCTAVIA będzie dostępna także z systemem Area View. To zestaw czterech kamer, które znajdują się w przedniej i tylnej części auta oraz w obudowach lusterek. Dzięki nim kierowca otrzymuje obraz 360°, który ułatwia parkowanie i manewrowanie w wąskich uliczkach. Wsparcie dla kierowcy zapewniają też adaptacyjne reflektory FULL LED Matrix. Dzięki wielosegmentowej budowie poszczególne moduły mogą być wyłączane, a komputer pokładowy reguluje wiązkę światła tak, by nie oślepić innych użytkowników drogi, ale jednocześnie maksymalnie doświetlić trasę.

Auto może być również wyposażone w aż 9 poduszek powietrznych. Zastosowane technologie przełożyły się na najwyższy pięciogwiazdkowy wynik w niezależnym teście NCAP i plasują model OCTAVIA w czołówce najbezpieczniejszych samochodów w swojej klasie

Debiut innowacyjnych technologii w modelu OCTAVIA

Nowa OCTAVIA to pierwszy model w portfolio ŠKODY, w którym wykorzystano technologię „shift by wire” do sterowania przekładnią DSG. Zamiast dźwigni zmiany biegów samochód wyposażono w przełącznik, który został połączony z przekładnią elektronicznie i w taki sposób przekazuje informacje o wybranym biegu. Ponadto OCTAVIA dostępna jest z szeregiem innowacyjnych silników do wyboru. Najnowszej generacji silniki wysokoprężne i benzynowe EVO stały się jeszcze bardziej wydajne i zużywają mniej paliwa. Bestseller marki dostępny jest także po raz pierwszy z napędem hybrydowym, tym samym dołączając do zelektryfikowanej rodziny ŠKODY spod znaku iV. OCTAVIA iV występuje jako hybryda typu plug-in oraz w technologii miękkiej hybrydy, która debiutuje w ŠKODZIE.

Nowa ŠKODA OCTAVIA czwartej generacji stanowi unikatowe połączenie jakości, wygody i elegancji. Ponadto, dzięki zaawansowanym systemom technologicznym, OCTAVIA ustawiła poprzeczkę w zakresie bezpieczeństwa w swojej klasie niezwykle wysoko. Wszystko to sprawia, że modele z rodziny OCTAVIA spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, czyniąc codzienną jazdę przyjemniejszą niż kiedykolwiek.

Źródło: Škoda Polska