Nowa California 6.1 – zmiany w kultowym kamperze marki Volkswagen Samochody Użytkowe

Światowa premiera nowej Californii 6.1 będzie miała miejsce podczas Caravan-Salon w Düsseldorfie już pod koniec sierpnia. Volkswagen Samochody Użytkowe wprowadził liczne zmiany nie tylko w wyglądzie zewnętrznym najpopularniejszego kampera na świecie, ale również w wyposażeniu wnętrza. Po raz pierwszy do Californii będą oferowane cyfrowe zegary i systemy audio ze zintegrowaną kartą eSIM. Na potrzeby nowych cyfrowych elementów przeprojektowano tablicę rozdzielczą. Nowy elektromechaniczny układ kierowniczy sprawia, że ​​jazda kamperem jest jeszcze bezpieczniejsza i łatwiejsza niż do tej pory dzięki – między innymi – zastosowaniu takich systemów asystujących, jak Lane Assist.

Kampera marki Volkswagen Samochody Użytkowe pokochali globtroterzy na całym świecie: łączna sprzedaż Californii wynosi już ponad 175.000 egzemplarzy. Szósta generacja kultowego Bulliego – California 6.1 – doczekała się liftingu zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. Pierwsze zdjęcia, na których zaprezentowano Californię Ocean 6.1, pokazują jak po zmianach prezentuje się topowa wersja najpopularniejszego kampera na świecie. Zmiany widać już w przedniej części nadwozia – chromowany element osłony chłodnicy tworzy jedną całość z nowymi światłami LED do jazdy dziennej. Poniżej wlotu powietrza znajduje się kolejny, który zapewnia właściwe chłodzenie najmocniejszych silników. Chromowana listwa zdobi również nowy zderzak Californii Ocean 6.1. Dzięki podłużnym chromowanym elementom wersja Ocean różni się od odmian Beach i Coast. Zadaniem tych elementów jest optyczne zwiększenie i podkreślenie szerokości auta. Dzięki nim popularny kamper budzi większą sympatię na drodze. 

California, używana na co dzień jako klasyczny van, od zawsze zachwyca przemyślanymi detalami. W wypadku wersji Coast i Ocean obejmują one również kompaktową kuchnię, która w Californii 6.1 została ulepszona i wyposażona w nowe elementy, jak – na przykład – dwa dodatkowe gniazda USB. Nowe aluminiowe klamki we wszystkich drzwiach są jeszcze bardziej praktyczne i eleganckie niż dotychczas. Nowością są także przyciski do otwierania blatu kuchennego, które obejmuje zlewozmywak, kuchenkę i lodówkę. Żaluzje w tylnej szafce zastąpiono przesuwanymi drzwiami, a aluminiowe uchwyty mają teraz ten sam wzór na wszystkich drzwiczkach. Przeprojektowano też kolory eleganckich frontów szafek z widocznymi słojami. Teraz fronty mają kolor Jasny Dąb (jaśniejszy) i Grafitowy Szary (ciemniejszy). Do nowego wystroju wnętrza projektanci dopasowali także nowe, ciemniejsze pokrowce na siedzenia w kolorze Szary Palladium.

Jeszcze większy komfort oferują też łóżka. Górne jest wyposażone w podstawę ze sprężynami, a podwójne siedzisko z tyłu, które po rozłożeniu tworzy łóżko, łatwo można przekształcić w wygodną sofę z podnóżkiem. Dzięki temu wnętrze Californii 6.1 szybko można zmienić w przytulny salon z miejscem do czytania lub do relaksu. Lepszą ochronę przed zbyt dużą ilością światła docierającego do wnętrza kampera zapewniają ciemnoszare płócienne rolety zamontowane w podstawie górnego łóżka. Indywidualnie sterowane diody LED, które znajdują się w dachu oraz w części mieszkalnej, umożliwiają zaprogramowanie nie tylko czasu włączenia, ale również określenie jak szybko i do jakiego poziomu natężenia światła mają się zaświecić. 

Zarówno tą funkcją, jak i wieloma innymi steruje się za pośrednictwem nowego panelu sterowania, który znajduje się w górnej konsoli. Stosowany wcześniej  wyświetlacz monochromatyczny zastąpiono dużym, kolorowym ekranem dotykowym o znacznie większej liczbie funkcji. Za pomocą panelu sterowania można uzyskać dostęp do wielu informacji i zmieniać ustawienia trybu kemping, lodówki, światła i  systemu. Za pomocą menu można sterować podnoszonym dachem, który w Californii Ocean 6.1 standardowo jest wyposażony w elektrohydrauliczne sterowanie. Podobnie jest z seryjnym ogrzewaniem powietrznym. Bardzo praktyczną funkcją jest nowa funkcja „Poziom” – wskaźnik wychylenia pokazuje wzdłużne i poprzeczne wychylenie, pod jakimi California 6.1 jest zaparkowana na kempingu. Dzięki temu kampera można bardzo łatwo wypoziomować, aby zapewnić maksymalny komfort przebywania w nim.

Nowy jest także Digital Cockpit, czyli cyfrowy wyświetlacz wskaźników. Zmieniła się również oferta systemów multimedialnych. Podstawowy – Composition Audio – oferuje wyświetlacz liniowy, średni – Composition Color – wyposażono w 6,5-calowy ekran dotykowy. Nowością w Californii 6.1 są dwa systemy multimedialne najwyższej klasy – Discover Media z 8-calowym ekranem dotykowym i Discover Pro, którego ekran ma przekątną aż 9,2 cala. Obydwa urządzenia należą do trzeciej generacji systemów Modular Infotainment Matrix (MIB3). Najważniejszą nową funkcją systemów Discover Media i Discover Pro jest wykorzystanie zintegrowanej karty eSIM (opcjonalnej w urządzeniu Composition Audio) jako interfejsu systemu Volkswagen We, który zapewnia dostęp do licznych usług online. Poza tym, systemy z rodziny MIB3 zapewniają takie funkcje, jak dostęp do streamingu audio za pośrednictwem portali Apple Music i TIDAL, sterowanie głosem i usługę App Connect Wireless. Dzięki niej za pośrednictwem systemu multimedialnego po raz pierwszy poprzez Bluetooth można bezprzewodowo korzystać z aplikacji na iPhone.

Najważniejszą zmianą techniczną w Californii 6.1 jest zastosowanie elektromechanicznego wspomagania układu kierowniczego. Dzięki niemu California 6.1, która na rynku zadebiutuje tej jesieni, będzie oferowana z wieloma systemami asystującymi, które do tej pory nie były dostępne. Wśród nich znajdą się asystent pasa ruchu, asystent parkowania, system ostrzegający o przeszkodach znajdujących się z boku samochodu podczas manewrowania i asystent cofania z przyczepą. Standardowym wyposażeniem każdej Californii 6.1  będzie system Cross Wind Assist, który automatycznie stabilizuje samochód w przypadku silnego wiatru.

Volkswagen Samochody Użytkowe odświeżył także gamę silników oferowanych do Californii 6.1, która standardowo jest wyposażona w napęd na przednie koła. Wersja z napędem na cztery koła również będzie dostępna. Do napędu najpopularniejszego kampera posłuży 2-litrowy silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem (2,0 TDI), dostępny w różnych wariantach mocy. Wszystkie jednostki napędowe Californii 6.1 spełniają normę emisji spalin Euro 6d Temp Evap.

Odświeżona California 6.1 wciąż pozostaje wierna rozwiązaniom, dzięki którym kamper marki Volkswagen Samochody Użytkowe od lat jest znany i ceniony na świecie (jak np. stół kempingowy zintegrowany z przesuwanymi drzwiami czy krzesła kempingowe mocowane do tylnej klapy) oraz oferuje wiele nowości. Wszystko razem sprawia, że California była, jest i pozostanie najpopularniejszym kamperem na świecie.

Światowa premiera nowej Californii Beach, Coast i Ocean odbędzie się pod koniec sierpnia podczas Caravan-Salon w Düsseldorfie.

*samochód nie jest jeszcze oferowany

Źródło: Volkswagen Polska