Mniejsza masa i wyjątkowy wygląd: nowe wyczynowe aluminiowe felgi Volkswagen R

Volkswagen R jeszcze w tym miesiącu zaprezentuje najmocniejsze odmiany Golfa: nowego Golfa R i nowego Golfa R Variant. Obie wersje nadwoziowe zapewniają doskonałe osiągi i przyciągający wzrok wygląd. Jedną z nowości są opracowane specjalnie do najmocniejszych Golfów 19-calowe, kute felgi aluminiowe Warmenau, które będą dostępne jako opcja.

Połączenie wytrzymałości z niską masą i atrakcyjnym wyglądem

Nowe, kute aluminiowe felgi zostały opracowane przez Volkswagen R we współpracy z Volkswagen Design i można je zamówić do obu odmian nowego Golfa R. Przy masie wynoszącej zaledwie 8 kg, felgi są o ok. 20 procent lżejsze niż inne obręcze w tym samym rozmiarze, co znacząco zmniejsza masę nieresorowaną i dodatkowo poprawia świetne właściwości jezdne.

Zmniejszenie masy o 20% było sporym wyzwaniem, ponieważ nie można było zapominać o wytrzymałości. Znalezienie właściwej równowagi zajęło nam sporo czasu i wymagało przeprowadzenia wielu symulacji.

Volkswagena Ranbir Kalha,
Projektant

Konstrukcja zapewnia lepsze chłodzenie hamulców

Sercem projektu felgi jest dziesięć nachodzących na siebie prostokątów. „Wypróbowaliśmy różne proporcje, aby koło wyglądało na jak największe” – mówi Kalha. Udało się zachować odpowiednią wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mimo dużego współczynnika otwarcia, który wynosi 71 procent. Dzięki temu chłodzenie hamulców jest skuteczniejsze, a naprężenia termiczne zminimalizowane, co jest szczególnie istotne na torze wyścigowym.

Volkswagen R w genach

Felga Warmenau – nazwana tak na cześć siedziby Volkswagena R w miejscowości Warmenau na obrzeżach Wolfsburga – jest dostępna w kolorze czarnym lub ciemnoszarym z diamentowym wykończeniem. Projekt nowej felgi inspirowany jest kołami z Golfa R32.

Volkswagen R

Wyczynowa marka premium Volkswagena jest odpowiedzialna za najbardziej sportowe pojazdy, które uzupełniają gamę produktów marki z Wolfsburga. Rok 2023, w którym wyprodukowano ponad 35 000 pojazdów, był rekordowy dla Volkswagena R. Od 2002 roku dostarczono ponad 300 000 modeli z oznaczeniem R. Volkswagen R przygotowuje się teraz na przyszłość w oparciu o cztery filary: wydajność, wzornictwo, innowacje i jakość. Do 2030 r. w portfolio stopniowo pojawią się w pełni elektryczne modele R. Volkswagen R został założony w 2002 roku jako Volkswagen Individual GmbH. Od 2020 r. dział jest oddzielną jednostką biznesową w ramach marki Volkswagen. R w nazwie do dziś symbolizuje pasję do sportów motorowych i wyścigów.

Źródło: Volkswagen Polska