Kent Nagano w ICE Kraków

W minioną środę w ICE Kraków zabrzmiała Pasja wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orchestre symphonique de Montréal pod batutą amerykańskiego dyrygenta Kenta Nagano. Mecenasem koncertu był Partner dla Krakowa – Grupa Autoremo.

Nagano rozpoczął karierę jako asystent Sarah Caldwell w Operze Bostońskiej i Seiji Ozawy w Bostońskiej Orkiestrze Symfonicznej. Już wtedy miał zadatki na geniusza batuty: gdy w trybie pilnym zastąpił Ozawę w wykonaniu IX Symfonii Mahlera, spisał się brawurowo, choć jak głosi plotka, na próby zabrakło czasu, a Nagano nie znał partytury… Z Orchestre symphonique de Montréal artysta związał się w 2006 roku. Wraz z nią publiczności w Kanadzie i na całym świecie prezentuje własne, świeże spojrzenie na muzykę. Zaproszenie do Krakowa przyjął, aby wziąć udział w obchodach pewnej bardzo ważnej rocznicy.

– W 2018 roku świętujemy 85. urodziny jednego z najznakomitszych twórców muzyki współczesnej – Krzysztofa Pendereckiego, dlatego też w programie koncertu mogliśmy usłyszeć jego monumentalną, awangardową Pasję wg św. Łukasza – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Utwór od swojej premiery w 1966 roku w niemieckim Münster nie przestaje zachwycać i zadziwiać oryginalnością. – Do dziś to wielkie dzieło nie straciło nic ze swej intensywności, mocy i głęboko poruszającej estetyki – mówił Nagano w wywiadzie dla Festiwalu w Salzburgu.

Koncertem pod batutą Kenta Nagano cykl ICE Classic wpisał się w krakowskie obchody jubileuszu polskiego twórcy. Przypomnijmy, że podczas tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej zabrzmiał koncert Penderecki2Cinema. Poprzedziła go uroczystość nadania Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków – tej samej, w której wysłuchaliśmy Pasji – imienia Krzysztofa Pendereckiego.

Gwiazdy wieczoru: Sarah Wegener (sopran), Lucas Meachem (baryton), Matthew Rose (bas), Sławomir Holland (narrator), Chór Filharmonii Krakowskiej, Warszawski Chór Chłopięcy, Orchestre symphonique de Montréal oraz Kent Nagano (dyrygent).

Mecenasem koncertu był Partner dla Krakowa – Grupa Autoremo.

Więcej informacji: karnet.krakow.pl/