Jeszcze więcej mocy i zasięgu – poznaj technologiczne zmiany Škody Enyaq

Większy zasięg, wyższe osiągi i krótszy czas ładowania – to tylko niektóre innowacje wprowadzone do elektrycznej rodziny modeli Enyaq. Ulepszone wersje zostaną wyposażone w nowe funkcje, np. automatycznie blokujący drzwi system Walk Away Locking. Nowy model Enyaq będzie dostępny również w luksusowej wersji Laurin & Klement. Produkcja pojazdów rozpocznie się już na początku listopada br.

Aby zapewnić spójność z nową identyfikacją marki, w modelach z rodziny Enyaq wprowadzono niewielkie zmiany wizualne, takie jak nowe logo i napis, a oznaczenie iV obowiązuje już tylko przy modelach oferujących napęd hybrydowy typu plug-in. Warianty będą teraz rozróżniane tylko za pomocą oznaczenia numerycznego lub modelu, takiego jak wersje RS lub Laurin & Klement.

Jaromír Mendl,
Manager działu marketingu modeli Enyaq

Ulepszone układy napędowe

Oprócz zmian wizualnych, w samochodach wprowadzono również ulepszenia techniczne. Zamiast aut Enyaq 80 i Enyaq 80x, pojawiły się odpowiednio nowe modele Enyaq 85 i Enyaq 85x – dostępne także w wersji Coupé. Zmiana oznaczenia wariantu wydajności wynika z zastosowania nowego silnika elektrycznego na tylnej osi i zoptymalizowanego układu zarządzania akumulatorem trakcyjnym. Dzięki tym rozwiązaniom samochody z nowego roku modelowego będą miały zwiększony zasięg oraz prędkość ładowania, co zapewni jeszcze większy komfort użytkowania.

Škoda Enyaq 85 będzie mogła pokonać do 561 kilometrów na jednym ładowaniu w cyklu WLTP. Ładowanie akumulatora od 10% do 80% pojemności zajmie jedynie 28 minut. Ulepszona wersja Coupé będzie dysponować zasięgiem do 570 kilometrów oraz silnikiem na tylnej osi z maksymalną mocą wyjściową do 210 kW (285 KM) (do 150 kW i 204 KM w poprzedniej wersji). Škoda Enyaq 85 będzie przyspieszać od zera do 100 km/h w 6,7 sekundy.

Model Enyaq 85x z napędem na cztery koła również ma nową moc wyjściową 210 kW (285 KM) i osiąga 100 km/h w 6,6 sekundy. Ponadto Škoda Enyaq 85x będzie mogła przejechać do 535 kilometrów na jednym ładowaniu, a wersja Coupé – aż 542 km. Szczytowa moc ładowania osiągnie do 175 kW, co oznacza skrócenie trwania tego procesu (z 10% do 80%) do zaledwie 28 minut.

Škoda Enyaq RS również otrzymuje sporo zmian. W przypadku tego usportowionego wariantu kierowcy będą mieć do dyspozycji 250 kW (340 KM), a przyspieszenie od zera do 100 km/h zajmie zaledwie 5,5 sekundy w obu wariantach nadwozia. Zasięg modelu wzrośnie do 540 kilometrów oraz 547 kilometrów w wariancie Coupé.

Prędkość maksymalna wszystkich wersji modelu wynosi teraz 180 km/h. Jest to możliwe dzięki nowym silnikom elektrycznym o wyższym momencie obrotowym, które pozwalają na różne ustawienia przełożeń przy zachowaniu lub poprawie dynamiki.

Ważną innowacją wprowadzoną w modelach Enyaq 85 planowanych na 2024 rok i nowocześniejszych, jest możliwość wstępnego podgrzania akumulatora. Funkcja ta może być uruchomiona automatycznie, gdy użytkownik wprowadzi w nawigacji trasę do ładowarki o dużej mocy (HPC), jednak można ją też aktywować ręcznie w systemie Infotainment samochodu.

Jaromír Mendl,
Manager działu marketingu modeli Enyaq

Nowe udoskonalenia

Ulepszone modele mają wprowadzone także szereg innych zmian, takich jak przeprojektowane przyciski sterujące. Kolejną innowacją jest nowa funkcja Walk Away Locking – automatyczne zamykanie pojazdu poprzez oddalenie się od niego. W późniejszym terminie zostanie wprowadzona także nowa funkcja Remote Park Assist, umożliwiająca zdalne parkowanie poprzez aplikację (ruch auta do przodu i do tyłu). Do oferty dołączy także system zapobiegający stoczeniu się samochodu (Anti-rolling System).

Nowa wersja oprogramowania 4.0 wprowadzi między innymi całkowicie przeprojektowany interfejs użytkownika. Zmiany nie tylko odzwierciedlają nową tożsamość i filozofię marki Škoda, lecz także ułatwią sterowanie funkcjami samochodu. Cyfrowy zestaw wskaźników i wyświetlacz head-up otrzymają nową szatę graficzną. Asystent głosowy Laura będzie lepiej rozumiał polecenia, a użytkownicy będą mogli zobaczyć transkrypcję wydanych mu poleceń w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu systemu Infotainment.

Škoda Enyaq Laurin & Klement

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, ulepszona Škoda Enyaq będzie również dostępna w wersji Laurin & Klement. W standardzie pojawią się ekskluzywne dodatki w kolorze Platinum Grey na zderzaku, dyfuzorze i lusterkach oraz bogate wyposażenie w standardzie równym pakietowi Advanced. Wersja L&K oferuje także wentylowane fotele z funkcją masażu oraz multifunkcyjną, podgrzewaną kierownicę.

Szczegóły oferty elektrycznego SUV-a

Škoda Enyaq z Roku Modelowego 2024 otrzymała jeszcze bogatsze wyposażenie standardowe, a dodatkowo dostępna jest w atrakcyjnej ofercie, obejmującej m.in. specjalnie wycenione pakiety oraz dogodne opcje finansowania. Ze szczegółami można zapoznać się w CENNIKU RM 2024.

W portfolio marki nadal znajduje się atrakcyjnie wyceniona Škoda Enyaq z Roku Modelowego 2023. Szczegóły specjalnej oferty znajdują się pod LINKIEM. Z cennikiem i danymi technicznymi wersji standardowych pojazdu można zapoznać się TUTAJ, a wersji RS oraz Sportline TUTAJ.

Źródło: Škoda Polska