Inteligentny system magazynowania energii Škody: wydłuża cykl życia akumulatorów i zmniejsza ich ślad węglowy

ŠKODA AUTO przedstawia inteligentny system magazynowania energii elektrycznej, który będzie opierał się na akumulatorach pochodzących z modeli elektrycznych oraz hybryd typu plug-in marki. Akumulatory, które nie mogą być już wykorzystane w samochodach, bardzo dobrze sprawdzą się jako stacjonarne magazyny, które będą składowały zieloną energię, wytworzoną na przykład poprzez panele fotowoltaiczne. Wydłuży to ich cykl życia do 15 lat i skutecznie zmniejszy ich ślad węglowy. Rozwiązanie to umożliwia magazynowanie zielonej energii, którą można następnie wykorzystać do szybkiego i elastycznego ładowania pojazdów elektrycznych lub na przykład oświetlenia i klimatyzowania salonów i punktów serwisowych marki.

ŠKODA prowadzi projekt we współpracy z czeską firmą technologiczną IBG. Po udanym etapie pilotażowym w Pradze, innowacyjne jednostki magazynowania energii są teraz dostępne dla autoryzowanych dealerów ŠKODY. Do tej pory otrzymano 160 zamówień w przedsprzedaży od dealerów w Czechach, Niemczech, Holandii i Słowacji. Wyprodukowany we współpracy z IBG system magazynowania energii może pomieścić do 20 akumulatorów z hybrydowych modeli plug-in SUPERB iV i OCTAVIA iV, każdy o mocy 13 kWh, lub pięć akumulatorów o pojemności 82 kWh z elektrycznego SUV-a ENYAQ iV. System ma łączną pojemność do 328 kWh, co może być wykorzystane do zasilania stacji szybkiego ładowania o mocy przesyłowej do 150 kW.

System magazynowania energii może tymczasowo przechowywać nadwyżkę zielonej energii elektrycznej, która jest generowana na przykład przez systemy fotowoltaiczne dealerów ŠKODY. Ta energia elektryczna może być następnie wykorzystana w dowolnym momencie z pełną mocą przesyłową, niezależnie od pogody lub aktualnego obciążenia lokalnej sieci energetycznej. Ponadto dealerzy mogą korzystać z energii elektrycznej wytworzonej we własnym zakresie, aby oświetlić swój salon, serwis lub korzystać z klimatyzacji. System magazynowania energii można skalować w górę lub w dół, a moduły akumulatorów można w razie potrzeby wymienić w kilku prostych krokach. W nadchodzących latach będzie można zbudować ponad 4000 takich zrównoważonych bloków energetycznych.

Drugi cykl życia wydłuża żywotność akumulatorów nawet do 15 lat

Sercem systemu magazynowania energii są akumulatory, które były wcześniej instalowane w ŠKODZIE ENYAQ iV lub modelach hybrydowych typu plug-in: SUPERB iV, OCTAVIA iV i OCTAVIA RS iV. W przypadku pierwszych jednostek nowego systemu magazynowania zostaną użyte akumulatory z pojazdów testowych i przedprodukcyjnych; później drugiemu cyklowi życia można będzie poddać ogniwa z używanych pojazdów z produkcji seryjnej. Doświadczenie z projektu pilotażowego pokazuje, że pojemność akumulatorów w stacjonarnych systemach magazynowania spada tylko o około 2% rocznie. W ten sposób system wydłuża żywotność akumulatorów nawet do 15 lat, znacznie poprawiając ich ślad węglowy. Pod koniec drugiego cyklu życia ŠKODA podda ogniwa recyklingowi w kontrolowanym procesie. Odzyskane surowce zostaną następnie wykorzystywane do produkcji nowych akumulatorów.

Źródło: Škoda Polska