Hyundai Motor wprowadza elektryczny autobus piętrowy

Hyundai Motor Group zaprezentował elektryczny autobus piętrowy, który jest pierwszym tego rodzaju pojazdem Hyundai i kolejnym krokiem firmy, w zmniejszeniu zanieczyszczeń powietrza i korków.

Całkowicie nowy elektryczny piętrowy autobus Hyundai został zaprezentowany w Korei podczas targów „Ziemia, Infrastruktura i Transport”, współorganizowanych przez firmę Hyundai i koreańskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu.

Projekt skonstruowania pierwszego koreańskiego elektrycznego autobusu piętrowego Hyundai rozpoczął się w 2017 roku i trwał 18 miesięcy. Projekt wspierany jest przez koreańskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu.

Nowy elektryczny piętrowy autobus Hyundai zapewnia miejsce siedemdziesięciu pasażerom – jedenaście miejsc znajduje się na pierwszym piętrze i pięćdziesiąt dziewięć miejsc na drugim piętrze. Jest to 1,5 razy więcej miejsc dla pasażerów niż w przypadku zwykłego autobusu. Dzięki zamontowaniu na stałe dwóch wózków inwalidzkich, automatycznie wysuwanej rampie najazdowej oraz niskopodłogowej konstrukcji, autobus jest jeszcze bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

Hyundai wyposażył całkowicie nowy autobus elektryczny w chłodzoną wodą wysokowydajną polimerową baterię o pojemności 384 kWh, z maksymalnym zasięgiem do 300 km na jednym ładowaniu. Pełne naładowanie można zakończyć w ciągu 72 minut.

Autobus ma 12 990 mm długości i 3 995 mm wysokości. Dla zapewnienia lepszego komfortu jazdy, na przedniej osi zastosowano układ niezależnego zawieszenia. Natomiast tylna oś napędowa została zintegrowana z silnikiem elektrycznym o mocy 240 kW, który pomaga w minimalizacji strat energii. Ponadto zastosowanie skrętnej tylnej osi poprawia zwrotność i ułatwia manewrowanie. Autobus został również wyposażony w zaawansowane systemy, zapewniające bezpieczeństwo pasażerom.

Dwupoziomowy autobus elektryczny jest pojazdem przyjaznym dla środowiska, a przy tym, dzięki dużej liczbie miejsc dla pasażerów, znacznie przyczyni się do rozładowania korków na ulicach w godzinach szczytu.

ByoungWoo Hwang
Szef Zespołu ds. Zaawansowanych Technologii Pojazdów Użytkowych
Hyundai Motor Group

Źródło: Hyundai Motor Poland