Historyczny Zlot Zabytkowych Szybowców na 95-lecie

W 1923 roku na Litwince w Czarnej Górze odbyły się pierwsze w Polsce, a trzecie na świecie, zawody ślizgowców. W rocznicę tej pamiętnej daty dokładnie w tym samym miejscu, odbył się Zlot Zabytkowych Szybowców. Głównym sponsorem imprezy była Grupa Autoremo i Bukovina Resort, organizacji podjął się Aeroklub Nowy Targ.

Pierwsze próbne starty odbyły się w piątek. W sobotę plany pokrzyżowała pogoda, ale i tak pomimo przelotnego deszczu i przeszywającego wiatru udało się odbyć kilka lotów.

Piękna pogoda przyszła w niedzielę i na Litwince pojawiło się bardzo wielu kibiców. Mogli z bliska pooglądać te piękne maszyny. Odbyło się również kilka startów i lądowań, choć pilotom przeszkadzał brak odpowiednich warunków, które pozwalają na długi i bezpieczny lot.

Organizatorzy i uczestnicy zapowiadają, że chcą podtrzymać tradycję spotkań szybowników na Litwince i już w przyszłym roku czeka nas kolejne spotkanie z tymi maszynami. Już swoją obecność zadeklarowali również goście ze Słowacji, którzy z wielkim zainteresowaniem przyglądali się tegorocznej imprezie.