Festiwal BUKOVINA: Góralskie wesele, jazzowe poprawiny

Partnerzy dla Krakowa: Grupa Autoremo i Bukovina Resort, od lat angażujące się w małopolską kulturę, zorganizowały pod Wawelem pierwszą edycję Festiwalu BUKOVINA.

Wywodzące się z Podhala: Grupa Autoremo i Bukovina Resort w ramach Partnerstwa dla Krakowa objęły mecenatem największe wydarzenia kulturalne pod Wawelem. Od lat wspierają również imprezy odbywające się na Podhalu. Z pasji i zaangażowania w kulturę powstał Festiwal BUKOVINA, będący wyjątkowym pomostem kulturalnym łączącym oba te wyjątkowe miejsca.

W inscenizacji spisko-podhalańskiego wesela wzięło udział ponad 80-ciu zespolanów.

Imprezę rozpoczęła inscenizacja góralskiego „Wesela”, w wykonaniu zespołów regionalnych z terenów Podhala i Spiszu. Dzięki zaangażowaniu w wydarzenie Gminy Bukowina Tatrzańska oraz Bukowiańskiego Centrum Kultury Dom Ludowy, festiwalowa publiczność miała okazję posłuchać regionalnych zespołów z Bukowiny i Białki Tatrzańskiej, Leśnicy-Gronia, Jurgowa i Czarnej Góry.

Artyści pokazali tradycyjne obrzędy weselne z terenu gminy Bukowina Tatrzańska.

Przygotowane specjalnie na ten wieczór widowisko, z góralskimi tańcami i śpiewem, miało oryginalny, spisko–podhalański charakter.

Nie zabrakło, jak to na weselu góralskim, prawdziwej bitki. Na szczęście wszystko było pod kontrolą.

Drugą część Festiwalu BUKOVINA uświetniło premierowe wykonanie I koncertu skrzypcowego „Visions” Stanisława Słowińskiego – jednego z czołowych wiolinistów jazzowych młodego pokolenia.

Stanisław Słowiński uważany jest za jednego z czołowych wiolinistów jazzowych młodego pokolenia.

Podczas Festiwalu BUKOVINA Stanisławowi Słowińskiemu towarzyszył zespół złożony z najwybitniejszych przedstawicieli europejskiej sceny jazzowej, a także jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie – AUKSO, pod batutą wybitnego dyrygenta, skrzypka i kameralisty – Marka Mosia.

Festiwal BUKOVINA zakończył wspólny występ wszystkich artystów zaproszonych do współpracy przez Resort BUKOVINA, Partnera dla Krakowa.

Odśpiewany na zakończenie „Marsz Galicy” nagrodzony owacją na stojąco.

Partnerami Festiwalu BUKOVINA byli: Krakowskie Biuro Festiwalowe operator Centrum Kongresowego ICE Kraków, Grupa Autoremo. Wydarzenie wspierali m.in.: RMF MAXXX, Karnet, kraków.pl, Tygodnik Podhalański i 24tp.pl.