Elektryczny mini model Hyundai 45 napędzany emocjami

6-minutowy film pokazuje, jak pojazd wykorzystuje technologię Emotion Adaptive Vehicle Control (EAVC) do wspierania małych pacjentów w szpitalu dziecięcym SJD Barcelona w Hiszpanii w ramach projektu Little Big e-Motion.

EAVC to technologia oparta na sztucznej inteligencji, która dostosowuje zachowanie samochodu w oparciu o informacje dostarczane zarówno z wnętrza pojazdu, jak i z zewnątrz. Hyundai rozwija tę technologię nowej generacji w ramach akademickiej współpracy badawczej z Media Lab Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Technologia EAVC monitoruje mimikę twarzy, tętno i częstotliwość oddechów, łącząc odczyty z danymi wejściowymi z pojazdu, takimi jak prędkość, przyspieszenie, hałas i wibracje. Następnie przetwarza dane z wykorzystaniem uczenia maszynowego w celu dostosowania zachowania pojazdu i aktywnie kontroluje systemy samochodu, takie jak oświetlenie, klimat, muzykę i dozowniki zapachów.

EVAC jest sercem projektu Hyundaia Little Big e-Motion. Wyposażony w tę technologię mini elektryczny pojazd, zaprojektowany przez ten sam zespół, który nadzorował projekt konceptu 45, będzie wykorzystywany do wspierania leczenia małych pacjentów w szpitalach. Hyundai podarował ten wyjątkowy pojazd szpitalowi SJD w Barcelonie do wożenia małych pacjentów z łóżka szpitalnego do gabinetu zabiegowego. Jest to jedna z najbardziej stresujących sytuacji dla dzieci przebywających w szpitalach.

Chcemy, aby nasza technologia poprawiała jakość życia naszych Klientów w różnych przestrzeniach, nie tylko na drogach. Mamy nadzieję, że technologia EAVC zastosowana w mini pojazdach zapewni małym pacjentom pozytywne i bezpieczne doświadczenie oraz pomoże poprawić ich stan zdrowia.

Jinmo Lee,
Kierownik Projektu oraz Starszy inżynier ds. Badań Hyundai Motor.

Film przedstawia dzień leczenia małej pacjentki w szpitalu SJD. Dziewczynka na początku jest przestraszona leczeniem, ale jej nowy przyjaciel, mini elektryczny 45, wykorzystuje swoją magię, dodając jej odwagi i poprawiając humor.

Wyposażony w technologię EAVC mini samochód elektryczny współdziała ze swoim małym „kierowcą” za pomocą pięciu kluczowych elementów: systemu rozpoznawania emocji twarzy, aparatu do ćwiczeń oddechowych, czujnika tętna, nastrojowego oświetlenia adaptacyjnego oraz dozownika zapachu, wywołującego odpowiedni nastrój.

System rozpoznawania emocji twarzy wykorzystuje kamerę zamieszczoną przed fotelikiem do rozpoznania emocji dziecka w czasie rzeczywistym. Pas z aparatem do ćwiczeń oddechowych owija się wokół ciała, a jego kieszenie powietrzne wywierają delikatny nacisk, co pomaga złagodzić niepokój i umożliwia bardziej stabilne oddychanie, podczas gdy akcelerometr oraz czujnik monitorowania tętna, mierzy tętno i częstotliwość oddechów.

Nastrojowe oświetlenie adaptacyjne wyświetla kolor zielony, żółty lub czerwony, aby przedstawić stan emocjonalny dziecka w kolorach. Zsynchronizowany z oddychaniem system dozowania zapachów wydziela zapach mający na celu wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów. Pojazd wydmuchuje również bąbelki, aby uczcić postęp dziecka w leczeniu.

Poza wsparciem małych pacjentów, EAVC wspomaga również pracę personelu medycznego szpitala, informując ich o stanie emocjonalnym dzieci bez interakcji osobistych, co jest szczególnie przydatne w dobie pandemii COVID-19.

Szpital jest bardzo podekscytowany posiadaniem takiej technologii dla dzieci. Radykalnie zmieni to sposób, w jaki pacjenci będą podchodzić do leczenia.

Joan Sanchez de Toledo,
Kierownik Oddziału Kardiologii Dziecięcej w szpitalu SJD

Hyundai planuje dalsze wspieranie leczenia małych pacjentów w szpitalu SJD w ramach projektu Little Big e-Motion, udoskonalając jednocześnie technologię EAVC. Firma ma nadzieję, że w przyszłości rozszerzy zastosowanie tej technologii nowej generacji w urządzeniach ułatwiających poruszanie się, aby zwiększyć bezpieczeństwo i dobre samopoczucie kierowców.

Źródło: Hyundai Motor Poland