Drużyna kolarska Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team z ambitnymi planami na sezon 2017

Dziś w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano zespół Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team. Jego skład tworzy elita polskiego kolarstwa górskiego, w tym zawodnicy z mistrzowskimi tytułami i olimpijczycy: Marek Konwa, Katarzyna Solus-Miśkowicz, Michalina Ziółkowska, Michał Ficek, Marceli Bogusławski i Jakub Zamroźniak. Zawodnikami opiekuje się Bogdan Czarnota, który jest aktualnym trenerem kadry narodowej.

Zespół Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team założono w 2013 roku. Na początku drużyna składała się z amatorów kolarstwa górskiego. W 2015 roku nastąpiło przekształcenie w profesjonalny team kolarstwa górskiego i przełajowego, który na początku 2017 roku został zarejestrowany w UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej). Trenerem zespołu jest Bogdan Czarnota, utytułowany zawodnik, zdobywca Pucharu Europy w Maratonie, Pucharu Polski w klasyfikacji generalnej w 2010 r. oraz srebrny i brązowy medalista Drużynowych Mistrzostw Polski.

Zawodnicy zanotowali bardzo udany początek roku, zdobywając tytuł drużynowego Mistrza Polski w kolarstwie przełajowym w sezonie 2016/2017 oraz dwa tytuły indywidualnych mistrzów Polski. W nowym sezonie drużyna stawia przed sobą ambitne cele, związane ze startami w najbardziej prestiżowych zawodach w kolarskim kalendarzu.

Katarzyna Solus-Miśkowicz

W ubiegłym sezonie największym sukcesem zawodniczki było uzyskanie kwalifikacji na Igrzyska w Rio, gdzie miała reprezentować nasz kraj w kolarstwie górskim. Niestety w wyniku nieszczęśliwego wypadku zawodniczka złamała obojczyk. Kasia nie poddała się jednak i już na początku tego roku z sukcesem rozpoczęła zmagania w nowej dla siebie dyscyplinie, czyli w kolarstwie przełajowym (tytuł wicemistrzyni Polski w kategorii elita kobiet). Na konferencji Kasia zapowiedziała, że w 2017 jej głównym celem będą występy w Pucharach Świata i kwalifikacja do Mistrzostw Świata w Australii.

Michalina Ziółkowska

Michalina jeździ w barwach Volkswagena od 2015 roku. Ta utytułowana zawodniczka maratonów górskich w poprzednim sezonie zajęła wysoką 2. lokatę w UCI Marathon Series w Sellaronda Hero oraz w Azores MTB World Series Marathon, Ponta Delgada. Michalina w tym roku planuje utrzymać swoje bardzo dobre wyniki w maratonach serii UCI Marathon Series i walczyć o wysoką lokatę w mistrzostwach Polski w maratonie MTB.

Michał Ficek

Michał to dwudziestopięcioletni kolarz specjalizujący się w startach długodystansowych. Za swój największy sukces uważa zwycięstwo i pobicie rekordu trasy Uphill Race Śnieżka w Karpaczu. Michał w tym roku zamierza skupić się na startach z cyklu Pucharu Polski w maratonach MTB i wybranych startach zagranicznych.

Marceli Bogusławski

Pochodzący ze Sławna zawodnik dołączył do zespołu we wrześniu ubiegłego roku. Jego wiodącą dyscypliną jest olimpijska odmiana kolarstwa – XCO oraz kolarstwo przełajowe. Największy sukces Marcelego to 10. miejsce na Mistrzostwach Świata XCE oraz mistrzostwo Polski w kategorii do lat 23 w kolarstwie przełajowym. W nowym sezonie Marceli celuje w starty w Pucharze Świata i Pucharze Polski.

Marek Konwa

Obecnie najbardziej utytułowany polski kolarz górski. W barwach Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team startuje od listopada 2016. Jest dziesięciokrotnym Przełajowym Mistrzem Polski i dziesięciokrotnym Mistrzem Polski w olimpijskiej odmianie kolarstwa górskiego. W tym roku dla Marka najważniejsze będą starty w zawodach Pucharu Świata, Mistrzostwach Europy oraz Mistrzostwach Polski.

Jakub Zamroźniak

Specjalizujący się w wyścigach XCO, Jakub Zamroźniak jest zawodnikiem o najkrótszym stażu w zespole. Jako swój największy sukces ocenia Mistrzostwa Europy w Szwecji, gdzie zajął 22. miejsce i zdobycie Pucharu Polski w kategorii do lat 23. W nowym sezonie zawodnik będzie startował w Pucharze Świata w XCO i w niektórych edycjach Pucharu Polski w maratonie MTB.

Volkswagen Samochody Użytkowe

Zawodników wspiera marka Volkswagen Samochody Użytkowe, która przekazała zespołowi dwa samochody: Volkswagen Caravelle i Volkswagena Californię. Członkowie drużyny na zawody organizowane w Polsce będą jeździć głównie Volkswagenem Caravelle. Samochód gwarantuje wygodne miejsca dla 8 osób, sporą przestrzeń bagażową, systemy wspierające kierowcę i zapewniające bezpieczeństwo. Specjalnie dobrane oryginalne akcesoria Volkswagen®, takie jak bagażnik rowerowy na tylną klapę i box dachowy sprawiają, że nawet przy kilkudniowych wyjazdach zawsze znajdzie się miejsce na nadprogramowy bagaż i rowery marki Scott, na których ścigają się zawodnicy.

Volkswagen California będzie obsługiwał przede wszystkim zagraniczne wyjazdy zespołu – głównie zawody Pucharu Świata XCO (dyscyplina olimpijska), mistrzostwa Europy oraz Świata w XCO i maratony MTB. Możliwość wygodnego spania dla 4 osób (dwie na rozkładanej kanapie oraz dwie w przestrzeni pod podnoszonym dachem) sprawia, że ta wersja jest idealna dla potrzeb naszych zawodników. Rozkładana boczna roleta zapewni odpowiedni komfort pracy dla serwisanta i fizjoterapeuty w przerwach pomiędzy startami. California została również wyposażona w bagażnik rowerowy mocowany do tylnej klapy oraz box dachowy, który pomieści wszystkie niezbędne rzeczy podczas dalekiej wyprawy.

Kluczowym elementem wyposażenia obu samochodów jest napęd na wszystkie koła 4MOTION.

Tekst i fot.: Volkswagen Użytkowe