Czyste powietrze w samochodzie dzięki systemowi Škoda Climatronic Air Care

Obecne wewnątrz samochodu zanieczyszczenia – cząstki stałe, takie jak kurz i pyłki – mogą skutecznie obniżyć poziom komfortu jazdy. Pomóc może klimatyzacja ŠKODA Climatronic z funkcją Air Care, która z powodzeniem je redukuje.

W momencie, kiedy odpowiedni czujnik wykryje wzrost ich poziomu, system automatycznie przełączy się na tryb recyrkulacji, aby zatrzymać napływ powietrza z zewnątrz pojazdu. Co ciekawe, czyste powietrze w samochodzie przyczynia się do dobrego samopoczucia pasażerów podczas podróży, a w dłuższej perspektywie dba o ich zdrowie. Systemy Air Care i Air Quality, z czujnikiem zanieczyszczeń, są dostępne w modelach ENYAQ iV, KAROQ, KODIAQ, OCTAVIA i SUPERB.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza w modelach ŠKODY zwiększa komfort i bezpieczeństwo pasażerów. System jakości powietrza (AQS) współpracuje z technologią Climatronic – automatycznie przełącza się w tryb recyrkulacji, gdy tylko czujniki wykryją zanieczyszczenie pochodzące spoza samochodu. Następnie do działania przystępują filtry systemu Air Care, które oczyszczają powietrze w kabinie, pochłaniając niechciane cząsteczki i pyłki oraz nieprzyjemne zapachy.

Automatyczne systemy klimatyzacji ŠKODA AUTO Climatronic są dostępne w wersji dwustrefowej i trzystrefowej, w zależności od modelu i poziomu wyposażenia samochodu. Ta funkcjonalność umożliwia indywidualną regulację temperatury powietrza dla kierowcy, pasażera z przodu, a także – w przypadku trzeciej strefy – osobom siedzącym na tylnej kanapie (obsługiwana jest za pomocą oddzielnego panelu sterującego). W razie potrzeby system Climatronic Air Care dokładnie oczyszcza powietrze w kabinie przy wykorzystaniu wielowarstwowych filtrów wewnętrznych, dzięki czemu podróż staje się jeszcze przyjemniejsza – nie tylko dla alergików.

Czyste powietrze z funkcją Air Care

System Climatronic Air Care w czasie funkcjonowania wykorzystuje czujniki i kombinacje zaawansowanych filtrów z węglem aktywnym, aby dostosować jakość i wilgotność powietrza we wnętrzu pojazdu. Monitoruje nie tylko temperaturę wewnątrz i na zewnątrz, ale także temperaturę szyby przedniej i wilgotność. W celu uniknięcia zaparowania przedniej szyby, włączana jest sprężarka klimatyzacji – pod warunkiem, że temperatura na zewnątrz nie spada poniżej zera. Wówczas system przechodzi w tryb odmrażania, a powietrze napływa na przednią i boczną szybę. Dodatkowo zwiększa się intensywność wentylacji w celu osuszenia powietrza wewnątrz pojazdu. W tym procesie powietrze obiegowe jest wielokrotnie przepuszczane przez system filtrów i dokładnie oczyszczane. Filtry cząstek stałych, węgla aktywnego i alergenów nie tylko wychwytują drobne cząsteczki kurzu, sadzy i pyłki, ale także pochłaniają nieprzyjemne zapachy i usuwają różne alergeny.

Technologia Climatronic z funkcją Air Care jest dostępna jako wyposażenie podstawowe lub opcjonalne we wszystkich nowych modelach ŠKODY.

Szybkie wykrycie zanieczyszczenia i jego unieszkodliwienie

W wielu modelach ŠKODY system jakości powietrza do automatycznej recyrkulacji wykorzystuje dodatkowy czujnik zanieczyszczeń, który wykrywa inne, niepożądane cząstki, takie jak węglowodory, tlenki azotu i dwutlenek siarki. W przypadku zwiększonego stężenia takich gazów w kabinie, dopływ powietrza z zewnątrz zostaje automatycznie przerwany, a system chwilowo przechodzi w tryb recyrkulacji. Po wykonaniu zadania, technologia samoistnie powraca do trybu czystego powietrza.

Źródło: Škoda Polska