Coraz więcej ekologicznych materiałów w pojazdach Škody

Dział Rozwoju Technicznego ŠKODA AUTO opracował we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Libercu zrównoważony, ekologiczny materiał i złożył wniosek patentowy. Innowacyjny surowiec wytwarzany jest z wysłodków buraczanych.

ŠKODA prowadzi również badania nad innym materiałem na bazie miskanta trzcinowego. Oba mogą być w przyszłości stosowane we wnętrzu nowych modeli marki na przykład do wykończenia drzwi i ozdobnych wstawek na desce rozdzielczej. Wykorzystując specjalnie zbudowany model OCTAVIA, ŠKODA demonstruje szeroki zakres możliwych zastosowań nowych materiałów.

Naszym celem jest odgrywanie pionierskiej roli w obszarze zrównoważonego rozwoju. Podchodzimy do tego zagadnienia całościowo i nie ograniczamy się jedynie do zmniejszenia emisji CO2 z naszej floty pojazdów. Zajmujemy się znacznie większą liczbą wyzwań. Skupiamy się na przykład na badaniu i wykorzystaniu materiałów pozyskiwanych ekologicznie oraz sprawdzaniu, w jaki sposób np. włókna kokosowe lub łuski ryżu mogą być używane w przyszłości.

Johannes Neft,
Członek zarządu ŠKODA AUTO ds. rozwoju technicznego

Materiały pochodzące z naturalnych źródeł

ŠKODA złożyła już wniosek patentowy dotyczący materiału, który idealnie nadaje się do zastosowania we wnętrzu pojazdów. Marka stosuje specjalny proces barwienia wysłodków buraczanych, aby stworzyć akcenty dekoracyjne w samochodach. ŠKODA pozyskuje materiał bezpośrednio z miasta Dobrovice, które znajduje się niedaleko głównej siedziby marki w Mladá Boleslav. Pozwala to uniknąć długich łańcuchów dostaw i optymalizuje emisję CO2.

Marka pozyskała kolejny ekologiczny materiał z miskanta trzcinowego. Włókna mogą być przetwarzane i wykorzystywane na przykład do wykończenia drzwi. Odpady organiczne z produkcji stanowią doskonałe surowce ekologiczne, ponieważ można je dalej przetwarzać bez konieczności posiadania dodatkowych zasobów. Zmniejsza to zapotrzebowanie na surowce produkowane przemysłowo.

Testowy model OCTAVIA pełen ekologicznych elementów

ŠKODA we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Libercu nieustannie pracuje nad innowacyjnymi i powstałymi w zrównoważony sposób materiałami, które można wykorzystać w produkcji pojazdów. Marka testuje nowe materiały w specjalnie do tego celu przygotowanym modelu OCTAVIA. Podłoga i prawy panel tak zwanego „demonstratora” zostały usunięte, aby nic nie zakłócało projektantom i inżynierom widoku na wnętrze. To tutaj przetwarzają nowe materiały i testują je pod kątem dotyku i dopasowania, aby uzyskać dokładny obraz tego, które eko-materiały nadają się do zastosowania w modelach produkcji seryjnej. Panele drzwiowe i słupki pojazdu są wykończone tkaniną na bazie miskanta, a wióry buraczane są używane w panelach drzwiowych i na desce rozdzielczej.

Zrównoważone materiały dla wnętrz Design Selection

ŠKODA zaprojektowała produkcję pojazdów tak, aby była jak najbardziej zrównoważona: na przykład 30% materiału, z którego wykonano fotele we wnętrzu „Lodge” Design Selection dla ŠKODY ENYAQ iV, jest wykonane w 100% z nowej wełny certyfikowanej zgodnie z normą firmy Woolmark. Pozostałe 70% tkaniny wykonano z poliestru pochodzącego z przetworzonych butelek PET. Pokrowce zapewniają wyjątkowy komfort użytkowania. ŠKODA przykłada również dużą wagę do zrównoważonej produkcji skóry. Ta w kolorze koniaku z opcji „ecoSuite” Design Selection jest garbowana przy użyciu ekstraktu z liści oliwnych.

Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych

Inną opcją wykorzystania surowców odnawialnych jest paliwo regeneracyjne HVO, na które będą konwertowane silniki wysokoprężne pojazdów ŠKODA od roku modelowego 2022. Produkowane z różnych źródeł odnawialnych Pure HVO jest już dostępne w Szwecji i Finlandii. Korzystanie z tego typu paliw może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych netto nawet o 90%.

Źródło: Škoda Polska