Bezpieczny powrót do szkoły

Tłumy sądeczan bawiły się podczas imprezy rowerowo-motoryzacyjnej „Bezpieczny powrót do szkoły” zorganizowanej wspólnie przez Bike Atelier Nowy Sącz, Grupę Autoremo i nowosądecki MOSiR. Głównym sponsorem motoryzacyjnym wydarzenia była Škoda reprezentowana przez lokalnego dealera tej marki – Škoda Autoremo Nowy Sącz.

Dwudniowa impreza rozpoczęła się w sobotę rano przy salonie Škoda Autoremo Nowy Sącz na ul. Wiśniowieckiego 123. To właśnie tu zaparkowała ciężarówka Bike Atelier wypełniona najlepszymi rowerami marki Merida. Z zaproszenia do testowania nowości od Meridy skorzystało wielu klientów. Ci, którzy woleli cztery kółka, niż dwa, mogli pojeździć najnowszymi modelami Skody, a w śród nich nową Fabią, która zaledwie dzień wcześniej pojawiła się w salonie.

Historia Škody rozpoczyna się w 1985 roku od produkcji rowerów. Dopiero 10 lat później Škoda wypuszcza pierwszy dwumiejscowy samochód. 

Po południu zabawa przeniosła się do Małopolskiego Parku Rekreacji Przestrzennej. Obiekt MOSiR znany dotychczas jako Miasteczko Rowerowe został całkowicie przebudowany, a na korzystające z niego dzieciaki czeka moc atrakcji: od profesjonalnie przygotowanych ścieżek rowerowych, przez huśtawki, zjeżdżalnie, trampoliny, piaskownice czy skate-park.

Oficjalne otwarcie parku na rozpoczęcie imprezy „Bezpieczny powrót do szkoły”.

Po oficjalnym otwarciu obiektu przyszedł czas na gry, zabawy i konkursy. A wśród nich ten najważniejszy – rodzinny. Do startu zapisało się prawie 20 rodzin. Każdy zespół składał się z trzech osób – rodziców i dzieci. Czekały na nich niełatwe zadania: montaż roweru na bagażniku samochodowym, slalom rowerowy z przeszkodami, pompowanie koła i układanie puzzli. Oczywiście wszystko na czas. Rywalizacja była zacięta, a nagrody były bardzo wartościowe.

W konkursie rodzinnym najbardziej liczy się współpraca w zespole. 

Rywalizację rodzin wygrał team Samuraje, czyli rodzina Państwa Babiarzów. Główną nagrodą był wyjazd samochodem Škoda na całodniowy pobyt w Termach Bukovina oraz bonusy od Bike Atelier Nowy Sącz.

Zwycięski team w konkursie rodzinnym: Samuraje.

Poza konkursem rodzinnym nie zabrakło również konkurencji indywidualnych. Od slalomu z przeszkodami, przez pompowanie koła czy nawet złożenie roweru na czas – każdy mógł coś wygrać. O upominki dla dzieci zadbał również prowadzący imprezę Franciszek „Francesco” Bartula, który przybliżył najmłodszym historię rowerów opowiadając o pochodzeniu jego nazwy, welocypedzie, bicyklu czy o ojcach Škody, przedsiębiorcach Vaclavie Laurin i Vaclavie Klement.

Dzieci z zainteresowaniem słuchają opowieści o początkach rowerów.

Sobotnie gry i zabawy zakończyły się późnym popołudniem. A już w niedzielę od rana czekaliśmy z wieloma atrakcjami na kolejnym z obiektów MOSiR Nowy Sącz – jednym z najlepszych w Polsce torze Pump Track.

To dzień przeznaczony na zawody sportowe. Gościem specjalnym był Gustaw Dądela –  czołowy zawodnik kadry bmx racing, wielokrotny Mistrz Polski. Przed zawodami każdy zawodnik miał okazję do rozmowy z Gustawem, wspólnej przejażdżki po torze i pamiątkowego zdjęcia.

Nowosądecki Pump Track to jeden z najlepszych tego typu obiektów w Polsce.

Ci, którzy nie startowali w zawodach, również mieli co robić. Na pobliskim parkingu swoje sprzęty prezentowali strażacy, a policjanci rozdawali odblaski i dzwonki rowerowe. Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego przywiózł symulator dachowania, który pozwolił uzmysłowić, co dzieje się z kierowcą podczas wypadku. Cały czas można było również skorzystać z jazd testowych rowerami Merida oraz najnowszymi Škodami.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się nowa Škoda Fabia.

Najwięcej widzów przyciągnął pokaz Grupy Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz. Trenerzy opowiadali o psach-ratownikach, ich pracy, treningu i niezwykłych umiejętnościach, które zaprezentowali. Każdy mógł pogłaskać czworonożnego ratownika i otrzymać pamiątkowe zdjęcie z nim.

Jeden psi ratownik podczas poszukiwań zastępuje ponad 20 strażaków.

Imprezę zakończyło wręczenie nagród. Głównym wręczającym był Gustaw Dądela.

Wartość nagród w konkursach przekroczyła 10 tys zł.

Organizatorami imprezy „Bezpieczny powrót do szkoły” byli: Grupa Autoremo, Bike Atelier Nowy Sącz, MOSiR Nowy Sącz. Oficjalnym partnerem motoryzacyjnym była Škoda, reprezentowana przez lokalnego dealera Škoda Autoremo Nowy Sącz. Partnerami byli: MORD Nowy Sącz, Policja Nowy Sącz, Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz oraz Państwowa Straż Pożarna w Nowym Sączu.

Wydarzenie to było częścią obchodów 10-lecia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz 20-lecia Krytej Pływalni w Nowym Sączu.