Bezpieczeństwo i wszechstronność nowej generacji modelu Octavia: wyświetlacz typu head-up, innowacyjne systemy Infotainment oraz najnowsze systemy asystujące

Debiutujący wyświetlacz typu head-up, system Infotainment z 10-calowym wyświetlaczem oraz systemy asystujące – najnowsza ŠKODA OCTAVIA czwartej generacji łączy w sobie nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, dzięki którym obsługa samochodu jest jeszcze bardziej intuicyjna, a jazda nim maksymalnie bezpieczna.

Nowa OCTAVIA jest jeszcze bardziej cyfrowa, rozwinięta pod względem łączności i intuicyjna. Czwarta generacja naszego bestsellera jest wyposażona w całkowicie nowe systemy Infotainment, które oferujemy w tej konfiguracji po raz pierwszy w ŠKODZIE. Ta najnowocześniejsza technologia, zapewniająca jeszcze większą funkcjonalność i innowacyjną koncepcję obsługi, jest dużym krokiem naprzód w stosunku do poprzedniej generacji i przyczynia się do jeszcze bezpieczniejszej i wygodniejszej jazdy.

Reiner Katzwinkel,
Dyrektor ds. rozwoju elektryki i elektroniki ŠKODA AUTO

Centralne wyświetlacze, zmieniony cyfrowy zestaw wskaźników z nowymi układami i opcjonalny wyświetlacz typu head-up, który debiutuje w nowej generacji modelu OCTAVIA sprawiają, że kierowca zawsze ma optymalny przegląd wszystkich istotnych informacji. Z kolei system antykolizyjny, asystent skrętu czy system ostrzegania przy wysiadaniu, zwiększają bezpieczeństwo podróżujących.

Nowoczesne systemy Infotainment i najlepsza łączność

Nowa generacja modelu OCTAVIA jest zawsze online dzięki wbudowanej karcie eSIM. W modelu dostępne są trzy systemy Infotainment z ekranami dotykowymi o przekątnej do 10 cali. Najnowsze systemy multimedialne Columbus, Swing i Bolero (dostępny od końca 2020 roku) wykorzystują technologię SmartLink do nawiązania połączenia ze smartfonem poprzez systemy Apple iOS lub Android. Po jednorazowej konfiguracji urządzenie mobilne automatycznie łączy się z samochodem, gdy tylko się w nim znajdzie. Za pomocą technologii Android Auto, Apple CarPlay i MirrorLink™ wybrane aplikacje na smartfony wyświetlają się na centralnym ekranie ŠKODY OCTAVIA. System multimedialny Columbus ma 10-calowy ekran i może wyświetlać mapy w jeszcze większej dokładności niż Virtual Cockpit. Funkcją sterować można za pomocą nowego suwaka dotykowego znajdującego się u dołu ekranu. Suwak służy również do regulacji głośności. Pokrętła, suwak i przyciski na wielofunkcyjnej kierownicy sprawiają, że kierowcy modelu OCTAVIA mogą obsługiwać funkcje systemu Infotainment w sposób bardzo komfortowy.

Debiut wyświetlacza head-up

Wyświetlacz head-up wykorzystuje jednostkę obrazującą, która tworzy cyfrowe obrazy w oparciu o dane do wyświetlenia, takie jak prędkość, wskazówki nawigacyjne, wykryte znaki drogowe i włączone systemy wspomagania kierowcy. Tworzone obrazy są wyświetlane za pomocą modułu optycznego bezpośrednio na przedniej szybie przed kierowcą. Umożliwia to odczyt informacji bez odrywania wzroku od drogi. Takie rozwiązanie znacząco wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Liczne nowe systemy bezpieczeństwa

Najnowsza OCTAVIA wprowadziła nowe rozwiązania w systemach bezpieczeństwa. Jednym z nich jest system antykolizyjny COLLISSION AVOIDANCE ASSIST, który wspiera kierowcę aktywnie zwiększając moment skrętu w razie bezpośredniego zagrożenia kolizją z pieszym, rowerzystą lub innym pojazdem poprzez manewr kontrolowanego omijania. Z kolei system ostrzegania przy wysiadaniu EXIT WARNING informuje wysiadających o zbliżaniu się z tyłu innego pojazdu lub rowerzysty przy otwieraniu drzwi samochodu. Kolejne nowe funkcje to asystent skrętu TURN ASSIST oraz LOCAL TRAFFIC WARNING informujący o ruchu lokalnym, ostrzegający o zatrzymaniu ruchu w bezpośrednim otoczeniu pojazdu, np. przy dojeżdżaniu do zatoru drogowego.

Źródło: Škoda Polska