“Best-in-class Cars of 2021” organizacji Euro NCAP: elektryczny Enyaq iV i nowa Fabia najbezpieczniejsze w swoich klasach

Najwyższe oceny dla ŠKODY: organizacja Euro NCAP uznała w pełni elektrycznego SUV-a ŠKODĘ ENYAQ iV oraz model FABIA czwartej generacji za najlepsze w swojej klasie w ramach programu “Best-in-class Cars of 2021”. Oznacza to, że oba modele były najbezpieczniejszymi spośród wszystkich testowanych pojazdów w swoich klasach w roku ubiegłym.

ŠKODA ENYAQ iV okazała się najbezpieczniejszym SUV-em, który przeszedł test referencyjny bezpieczeństwa zderzeniowego, zdobywając aż 86 procent wszystkich możliwych punktów. Nowy model FABIA, z wynikiem 78 procent, osiągnął najlepszy rezultat spośród wszystkich samochodów kompaktowych testowanych w 2021 r.

Niezależna organizacja Euro NCAP cyklicznie publikuje listę samochodów, które osiągnęły najwyższy wynik w swojej klasie w testach referencyjnych bezpieczeństwa zderzeniowego. W 2021 r. w prestiżowym zestawieniu „Best-in-class Cars of 2021” znalazły się dwa modele ŠKODY: ENYAQ iV w klasie SUV oraz FABIA w klasie samochodów kompaktowych. To wyróżnienie sprawia, że ​​ŠKODA jest jedynym producentem, który posiada dwóch zwycięzców w swojej klasie w 2021 r. Co ciekawe, model ENYAQ iV i FABIA to trzynasty i czternasty nowy samochód ŠKODY z rzędu, który otrzymał najwyższą ocenę pięciu gwiazdek. Nowy model FABIA kontynuuje sukces z 2014 r., kiedy to trzecia generacja flagowego pojazdu marki została również uznana za najlepszą w swojej klasie.

Warto wspomnieć, że wymagania w teście Euro NCAP stają się z roku na rok coraz bardziej rygorystyczne, dlatego najbardziej trafne porównanie wyników jest dokonywane biorąc pod uwagę zestawienie z lat 2020 i 2021. Dzięki temu wszystkie pojazdy są oceniane pod kątem tych samych standardów.

W swojej klasie ŠKODA ENYAQ iV otrzymała maksymalną ocenę pięciu gwiazdek i ogólny wynik na poziomie 86 procent wszystkich możliwych punktów w teście Euro NCAP 2021. Pierwszy samochód marki ŠKODA oparty na modułowej platformie samochodów elektrycznych MEB Grupy Volkswagen osiągnął doskonałe wyniki w kompleksowych testach zderzeniowych i bezpieczeństwa, szczególnie biorąc pod uwagę ochronę pasażerów. Elektryczny SUV z wynikiem 94 procent punktów za ochronę dorosłych pasażerów i 89 procent za ochronę dzieci ustanowił nowy rekord w testach, których kryteria ponownie zostały zaostrzone w porównaniu z 2020 r. Od tego czasu lepszy wynik został zdobyty tylko raz, przez pojazd z klasy premium.

Nowa ŠKODA FABIA zyskała na dalszym zwiększeniu bezpieczeństwa dzięki zastosowaniu przy jej konstruowaniu modułowej platformy MQB-A0 Grupy Volkswagen, która umożliwia m.in. korzystanie z siedmiu nowoczesnych systemów wspomagania kierowcy. Czwarta generacja flagowego modelu zdobyła 78 procent maksymalnej liczby punktów i, podobnie jak ENYAQ iV, wyróżniała się szczególnie w dziedzinie ochrony pasażerów. Wynik 85 procent możliwych punktów za ochronę dorosłych pasażerów i 81 procent maksymalnej liczby punktów dla ochrony dzieci to zdecydowany sukces marki.

Europejski Program Oceny Nowych Pojazdów (Euro NCAP) to inicjatywa powołana do życia w 1997 roku przez ministerstwa transportu, kluby motoryzacyjne, towarzystwa ubezpieczeniowe i instytuty badawcze z ośmiu krajów europejskich. Konsorcjum ma siedzibę w belgijskim mieście Leuven i przeprowadza testy zderzeniowe aktualnych modeli pojazdów w celu oceny ich bezpieczeństwa czynnego i biernego. Testy w ostatnich latach stają się coraz bardziej rygorystyczne i obejmują obecnie szereg scenariuszy kolizji. Chociaż początkowo oceniano tylko wyniki testów zderzeniowych, teraz uwzględniane są również oceny aktywnych systemów bezpieczeństwa, a także systemów wspomagania kierowcy.

Źródło: Škoda Polska