Atlas Tanoak: Pickup Volkswagena na amerykański rynek

Volkswagen powoli przymierza się do amerykańskiego rynku pickupów. Specjalnie na targi w Nowym Yorku przygotowano prototyp o nazwie Volkswagen Atlas Tanoak, będący pięcioosobowym pickupem średniej wielkości.

Atlas Tanoak powstał przez zmodyfikowanie modelu Atlas, czyli 5-metrowego SUV-a dedykowanego na rynek Stanów Zjednoczonych. Prototypowy pickup odziedziczył po nim przede wszystkim napęd, w postaci 3,6-litrowego, benzynowego silnika V6. Z Atlasa pochodzi też 8-biegowa skrzynia oraz większość podwozia. Z tym tylko zastrzeżeniem, że Atlas Tanoak został wydłużony do 5,4 metra, mając o 27 centymetrów dłuższy rozstaw osi.

W tym wydłużonym nadwoziu ma zmieścić się pięć osób oraz zintegrowana z kabiną skrzynia ładunkowa. Nie ma tutaj też prawdziwej ramy, ani tym bardziej zawieszenia na resorach – podobnie jak Atlas, prototypowy Atlas Tanoak ma nadwozie samonośne. Można więc powiedzieć, że pod względem konstrukcyjnym jest to po prostu samochód osobowy z otwartym bagażnikiem, a nie typowa półciężarówka.

W porównaniu z europejskim Amarokiem, Atlas Tanoak jest porównywalnie szeroki, mniej więcej tak samo wysoki i o jedynie kilkanaście centymetrów dłuższy. Dlatego też Amerykanie sklasyfikowali go jako pickupa średniej wielkości, mającego konkurować z takimi samochodami, jak Ford Ranger, Nissan Frontier (u nas znany jako Navara), czy Toyota Tacoma (bazująca na Hiluxie).

Jest to o tyle istotne, że amerykański rynek średnich pickupów dopiero odradza się po latach zaniedbania oraz ogromnego spadku popytu. Samochodów tych nadal sprzedaje się pięciokrotnie mniej niż pickupów pełnowymiarowych, jak Ford serii F, Chevrolet Silverado i Ram Pickup. Rodzi się więc pytanie, czy Volkswagen będzie chciał wejść na tak niepewny rynek i czy zainwestuje w wprowadzenie modelu Atlas Tanoak do oficjalnej sprzedaży.

Mat. prasowe, 40ton.net