Anne-Sophie Mutter zaczarowała publiczność w ICE Kraków

Grupa Autoremo, Partner dla Krakowa, mecenasem kolejnego fantastycznego koncertu w ramach ICE Classic. 12 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków wystąpiła wybitna skrzypaczka, czterokrotna zdobywczyni nagrody Grammy w kategorii muzyki poważnej, posiadaczka skrzypiec Stradivariusa – Anne-Sophie Mutter.

To pierwszy koncert tej wspaniałej skrzypaczki, który odbył się w ramach jej trasy koncertowej w naszym kraju. Artystka zagrała również w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu, jednak to Kraków został wybrany jako miejsce pierwszego koncertu.

Anne-Sophie Mutter rozpoczęła edukację muzyczną w klasie fortepianu, ale szybko zmieniła instrument na skrzypce. Od tego momentu zdobywała uznanie wygrywając kolejne konkursy dla młodych muzyków. Przełomowe dla jej kariery okazało się jednak spotkanie z dyrygentem Herbertem von Karajanem, który zaprosił mającą zaledwie 13 lat skrzypaczkę do występów z orkiestrą Filharmoników Berlińskich. Dwa lata później ukazała się jej pierwsza płyta z koncertami skrzypcowymi Mozarta. Tak zapoczątkowana kariera niemieckiej artystki trwa do dziś. Anne-Sophie Mutter jest bardzo wszechstronnym muzykiem, jednak największe uznanie zyskują jej wykonania muzyki współczesnej. Swoje utwory dedykowali jej tak znakomici kompozytorzy, jak Henri Dutilleux, Witold Lutosławski, sir André Previn, Wolfgang Rihm czy John Williams. Szczególna jest również muzyczna relacja łącząca Anne-Sophie Mutter z Krzysztofem Pendereckim, który napisał dla niej kilka swoich dzieł.

Koncert był dla słuchaczy podróżą przez epoki oraz różnorodne muzyczne stylistyki. Zaczął się pełnym wigoru Scherzo c-moll z Sonaty skrzypcowej F-A-E Johannesa Brahmsa. Po tym romantycznym wstępie na scenie pojawił się bardzo rzadko spotykany duet skrzypiec i kontrabasu. Utwór Duo concertante Krzysztofa Pendereckiego powstał specjalnie dla Anne-Sophie Mutter i jest wynikiem jej długoletniej przyjaźni z polskim kompozytorem.

Potem usłyszeliśmy solowe utwory na skrzypce: II Partita d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz La Follia Krzysztofa Pendereckiego. Występ zakończył kolejny dedykowany niemieckiej artystce utwór Krzysztofa Pendereckiego: II Sonata na skrzypce i fortepian. Zróżnicowany repertuar koncertu pozwolił w pełni zaprezentować mistrzowski warsztat i instrumentalną wirtuozerię Anne-Sophie Mutter.

ICE Classic to wyjątkowa seria koncertów muzyki klasycznej, wykonywanych przez znakomitych solistów sceny operowej, instrumentalistów i światowej sławy orkiestry i dyrygentów, które mają zapewnić krakowskiej publiczności artystyczne doznania na najwyższym światowym poziomie.

Wszystkie koncerty w ramach cyklu odbywają się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Na koncerty zapraszają Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Partner dla Krakowa – Grupa Autoremo i Bukovina Resort.

Więcej na stronie: biurofestiwalowe.pl