Aktualizacja najpopularniejszego SUV-a Volkswagena: Nowe technologie i oszczędne jednostki napędowe

Wyposażony w najnowsze systemy asystujące i podnoszące komfort, z wyrafinowanym systemem multimedialnym, oszczędnymi silnikami i z mnóstwem miejsca nawet dla siedmiu pasażerów lub z 1920-litrową przestrzenią bagażową – nowoczesny Tiguan Allspace znakomicie sprawdzi się jako przyjaciel rodziny. Model dostępny z napędem na przednie koła lub z inteligentnym napędem czterech kół 4MOTION* od chwili pojawienia się na rynku dominuje w swojej klasie.

Od 2007 do końca marca 2021 roku na drogi całego świata wyjechało już niemal 6,4 miliona Tiguanów. W 2017 roku do oferty dołączył model w wersji Long Wheel Base (LWB), czyli z większym rozstawem osi, którego sprzedano dotąd w liczbie 1,5 miliona egzemplarzy. O tym jak wielką popularnością cieszy się odmiana LWB może świadczyć fakt, że około 55 procent całej sprzedaży Tiguana na świecie przypada właśnie na tę wersję. Wraz z liftingiem kompaktowego Tiguana jesienią 2020 roku w jego wyposażeniu znalazły się nowe silniki, systemy asystujące i multimedia.

Szeroki zakres innowacji

Nowoczesne systemy asystujące, jak np. Travel Assist** umożliwiający półautomatyczną jazdę z prędkością do 210 km/h, pozwala pasażerom jeszcze wygodniej dotrzeć do celu podróży. Modułowa platforma multimedialna trzeciej generacji (MIB3) zapewnia z kolei optymalną komunikację ze światem zewnętrznym i możliwość korzystania z usług internetowych. Volkswagena Tiguana wyposażono również w nowy system sterowania klimatyzacją automatyczną Air Care Climatronic*. Do jej obsługi służą podświetlane dotykowe pola i suwaki (slidery).

Oszczędniejszy i niskoemisyjny

Silniki oferowane do Tiguana Allspace wyróżniają się wysoką mocą i niskim zużyciem paliwa. Turbodoładowane jednostki 2.0 TDI z bezpośrednim wtryskiem paliwa, osiągające moc 110 kW (150 KM) i 147 kW (200 KM), wyposażono w dwa katalizatory SCR oraz w system dwukrotnego wtrysku czynnika AdBlue (Twindosing). Znacznie zmniejszono również emisję dwutlenku węgla, jednocześnie jeszcze bardziej ochoczo niż dotychczas reagują one na dodanie gazu. Bardzo wydajne są również turbodoładowane benzynowe jednostki napędowe z bezpośrednim wtryskiem (TSI).

Silnik 1.5 TSI o mocy 110 kW (150 KM) współpracujący z 6-biegową przekładnią mechaniczną (w opcji z 7-biegową dwusprzęgłową) wyposażono w system ACT odłączający część cylindrów. Obydwie jednostki napędowe 2.0 TSI są łączone z 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową i seryjnie przekazują moment obrotowy do wszystkich czterech kół; silniki te mają moc 140 kW (190 KM) i 180 kW (245 KM). Tiguan Allspace w każdej wersji silnikowej spełnia ostrą normę emisji spalin Euro 6d-ISC-FCM.

Nowy przód nadwozia

Za sprawą zmian stylistycznych w przedniej części nadwozia długość Tiguana Allspace wzrosła do 4.723 mm (+22 mm); wymiary wnętrza nie zmieniły się. Z zewnątrz najbardziej widoczna jest stylistyczna zmiana przodu związana również z zastosowaniem po raz pierwszy w tym modelu matrycowych diodowych reflektorów IQ.LIGHT*. Światła umożliwiające jazdę podczas złej pogody znalazły się teraz w jednej obudowie z seryjnymi reflektorami LED i światłami LED do jazdy dziennej. Osłonę chłodnicy zdobi nowe, dwuwymiarowe logo Volkswagena. Z jego lewej i prawej strony wzrok przyciąga podświetlana listwa. Nowy przód ze zmienioną osłoną chłodnicy i eleganckim wzorem świateł sprawia, że Tiguan Allspace wygląda wytwornie.

Klienci mogą wybierać spośród ośmiu kolorów lakierów, wśród nich nowe są Oryx White i Kings Red. Nowe 18-calowe obręcze kół typu Frankfurt wykonane z lekkich stopów dopełniają zewnętrznego wizerunku nowego Tiguana Allspace.

Nowe wersje wyposażenia

Volkswagen na nowo opracował zestawy wyposażenia Tiguana Allspace. W Niemczech nowy SUV będzie dostępny w wersjach Life, Elegance i R-Line, oprócz nich na rynku europejskim będzie dostępna wersja o nazwie Tiguan. Wszystkie nowe odmiany mają w porównaniu z poprzednimi jeszcze bogatsze wyposażenie. Seryjnie w Tiguanie Allspace sprzedawanym w Niemczech są dostępne m.in. nowa wielofunkcyjna kierownica pokryta skórą, system regulacji świateł drogowych Light Assist**, system multimedialny z ekranem o przekątnej 8,0 cali, pakiet usług internetowych, aktywny tempomat ACC** oraz system monitorowania przestrzeni przed autem Front Assist** z funkcją awaryjnego hamowania.

MIB3 i App Connect Wireless

Tiguan Allspace drugiej generacji jest wyposażany w liczne systemy multimedialne (MIB3 najnowszej generacji), umożliwiające korzystanie z różnych internetowych funkcji i usług. Tak zwana Online Connectivity Unit (OCU) ze zintegrowaną kartą eSIM zapewnia dostęp do usług online zawartych w pakietach We Connect (dostępne przez nieograniczony czas) oraz We Connect Plus (w Polsce bezpłatne przez trzy lata). Możliwości systemów MIB3 rozszerzają – zależnie od wersji wyposażenia – takie rozwiązania, jak system obsługi głosowej* reagujący na swobodnie wypowiadane frazy, dostęp do usług streamingowych* (np. Apple Music) oraz możliwość korzystania z osobistych ustawień urządzeń samochodowych oparty na danych zgromadzonych w chmurze i dostępnych za pośrednictwem konta Volkswagen ID. Aplikacje do samochodowych multimediów można teraz pobrać również bezprzewodowo za pośrednictwem bezprzewodowego App Connect dla Apple CarPlay i Android Auto.

System dźwiękowy firmy Harman Kardon

Wspólnie ze specjalistyczną firmą Harman Kardon Volkswagen przygotował do Tiguana Allspace nowy, dostępny w ramach opcji system dźwiękowy* wysokiej klasy. Subwoofer, cyfrowy 16-kanałowy wzmacniacz, zestaw 8+1 głośników o dużej mocy oraz wzmacniacz o mocy 480 watów zapewniają wszystkim pasażerom najwyższej klasy odbiór dźwięku. Niezwykle czyste wysokie tony, soczyste basy, cztery wersje odtwarzania dźwięku, tryb Surround oraz niezwykle wyraźne odtwarzanie mowy gwarantują akustykę o znakomitej jakości.

Nowe reflektory IQ.LIGHT

Matrycowe diodowe reflektory IQ.LIGHT* stanowią kolejny ewolucyjny etap w rozwoju oświetlenia samochodowego. Po raz pierwszy system tego rodzaju Volkswagen zastosował w SUV-ie wyższej klasy – Touaregu. Za pośrednictwem znajdujących się w reflektorze matryc, z których każda składa się z 24 diod, uruchamiane są różne, także interaktywne, funkcje oświetleniowe. Kolejną nowością z zakresu oświetlenia są kierunkowskazy z rozbłyskującymi kolejno diodami, co daje specjalny, atrakcyjny efekt. Kierunkowskazy te znajdują się pod kloszami matrycowych diodowych reflektorów IQ.LIGHT. Techniczną i stylistyczną nowością są również diodowe lampy z tyłu Tiguana Allspace. W najdroższej wersji także one mają kierunkowskazy ze specjalnym efektem kolejno zapalających się diod. Wśród nowych rozwiązań znajduje się ponadto specjalny sposób zmiany tylnych świateł z pozycyjnych na hamowania, który w jeszcze większym stopniu zwraca uwagę kierowców jadących z tyłu.

Cyfrowy system sterowania klimatyzacją

O ekskluzywnym charakterze Tiguana Allspace nowej generacji świadczy wydajna trzystrefowa automatyczna klimatyzacja Air Care Climatronic*. Sterowanie funkcjami klimatyzacji, ogrzewania i przewietrzania wnętrza odbywa się za pomocą nowego cyfrowego modułu umieszczonego na konsoli centralnej. Rolę pokręteł i przycisków pełnią w nim dotykowe pola i suwaki. Dzięki nim obsługa jest prosta i intuicyjna. Wszystkie elementy obsługi klimatyzacji są podświetlane, a ich funkcja nie budzi wątpliwości. Moduł utrzymano w szlachetnym kolorze czerni polerowanej na wysoki połysk. Na najwyższym spośród trzech poziomów znajdują się elementy obsługi zapewniające bezpośredni dostęp do najczęściej wykorzystywanych funkcji, jak ogrzewanie siedzeń, odmrażanie przedniej szyby czy przewietrzanie wnętrza. Na środkowym poziomie znajdują się m.in. wskaźniki temperatury oraz slider do regulacji siły nawiewu powietrza. Na poziomie najniższym umieszczono dwa suwaki służące do regulacji temperatury (po lewej i prawej stronie) oraz do uruchamiania klimatyzacji poprzez system multimedialny. Cały dotykowy system obsługi jest niezwykle prosty i działa w sposób intuicyjny. Dobrym rozwiązaniem są również dwa podświetlane wejścia USB-C oraz półka przeznaczona do indukcyjnego ładowania smartfona – jedno i drugie znajduje się w dobrze widocznym miejscu pod modułem klimatyzacji.

Tiguan Allspace jako samochód 7-miejscowy

Dzięki dwóm dodatkowym osobnym fotelom* w trzecim rzędzie pięciomiejscowy Tiguan Allspace może przekształcić się w SUV-a zapewniającego miejsce siedmiu pasażerom (opcja). Podobnie jak kanapę w drugim rzędzie i jej oparcie, bez problemu złożyć można także fotele w trzecim rzędzie. Znikają one wtedy w podłodze bagażnika, która po ich złożeniu pozostaje równa.

*– Wyposażenie opcjonalne lub seryjne w danej wersji modelu.
** – Systemy asystujące działają tylko w granicach możliwości systemu.

Źródło: Volkswagen Polska