74. Tour de Pologne: Hyundai Tucson dla Teunsa, największe brawa dla Majki i Sagana

Siedem dni zmagań, ponad tysiąc kilometrów przejechanych w zawrotnym tempie i setki tysięcy kibiców na trasie – największe wydarzenie kolarskie w Polsce, jakim jest 74. Tour de Pologne, dobiegło końca.

Dwa ostatnie etapy wyścigu zagościły w naszych stronach, pod Tatrami, w Bukowinie Tatrzańskiej, która od lat gości najlepszych kolarzy na świecie.

Ostatni etap 74. wyścigu TdP wyruszył spod BUKOVINA Resort, a jego trasa wiodła przez piękne tereny Spiszu i Skalnego Podhala. Rywalizacja była bardzo zacięta, bo wynik tego etapu miał bezpośredni wpływ na klasyfikację generalną wyścigu. Jako pierwszy do mety dojechał Woult Poels, drugi był Adam Yates, a trzeci Rafał Majka.

Ostatecznie cały 74. Tour de Pologne wygrał Dylan Teuns i to do niego trafił nowoczesny i elegancki SUV – Hyundai Tucson. Belgijski kolarz wygrał klasyfikację generalną wyprzedzając Rafała Majkę zaledwie o dwie sekundy.

– To był naprawdę ciężki dzień, tempo było szybkie od samego startu. Musieliśmy czekać aż do finiszu, a ten był bardzo ciężki. Wiedziałem, że muszę być blisko faworytów. W pewnym momencie zostałem trochę w tyle, ale na szczęście był obok mnie Tejay Van Garderen, który mi pomógł. To niesamowite uczucie wygrać Tour de Pologne, wspaniały tydzień dla mnie i wielki sukces – powiedział zwycięzca Dylan Teuns.

Największe brawa na mecie czekały na najlepszego z Polaków Rafała Majkę, który na podium pojawił się ze swoją malutką córeczką.

– Zrobiłem wszystko co mogłem, czasami to nie przynosi zwycięstwa. Ale naprawdę próbowałem na ostatnim podjeździe. Rywale byli bardzo blisko, to nie jest łatwe, to jak loteria. Próbowałem kilka razy, a na koniec zabrakło dwóch sekund. Ale jestem szczęśliwy, zespół bardzo mi pomógł dzisiaj. Pracował dla mnie mistrz świata, wszyscy wykonali świetną robotę – powiedział drugi kolarz wyścigu Rafał Majka.

Bardzo ciepło przyjęty został nasz południowy sąsiad Słowak Peter Sagan, którego dopingowała ogromna liczba rodaków. Był on również zdobywcą sponsorowanej przez Hyundai Białej Koszulki, czyli klasyfikacji najlepszego sprintera.

Na trasie poza kolarzami podziwiać również mogliśmy pojazdy wspomagające – flotę 57 samochodów do obsługi logistycznej przedsięwzięcia dostarczył Hyundai, będący nie tylko sponsorem głównym wyścigu, ale także fundatorem nagrody dla Zwycięzcy.