11. Festiwal Muzyki Filmowej za nami

Zakończyła się 11. edycja największego festiwalu muzyki filmowej na świecie. Mecenasem 11. FMF był Partner dla Krakowa – Grupa Autoremo.

W piątkowe popołudnie – 1 czerwca, w Dzień Dziecka, organizatorzy przygotowali specjalny koncert dedykowany rodzinom – po raz pierwszy w tej części Europy film „Piękna i Bestia” (2017) można było obejrzeć z magiczną muzyką Alana Menkena wykonaną na żywo przez solistów, Chór Polskiego Radia i Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej. Po raz pierwszy na świecie wersja koncertowa została zaprezentowana z solistami wykonującymi partie wokalne na żywo.

Perełką festiwalu była sobotnia Video Game Music Gala w TAURON Arenie Kraków. To pierwsza taka gala w historii festiwalu, z wielkimi nazwiskami i topowymi tytułami gier – mówi Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. W repertuarze znalazły się takie przeboje, jak Assassin’s Creed, Batman: Arkham Origins czy Silent Hill. Zaprezentowane też zostały tematy z gry „Medal of Honor”, od której zaczęła się kompozytorska kariera Michaela Giacchino, a jeden z gości specjalnych festiwalu, Elliot Goldenthal przywiózł przygotowany specjalnie dla festiwalu utwór zainspirowany jego muzyką z filmu Final Fantasy. Tematy z najsłynniejszych gier wideo usłyszeliśmy w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Pro Musica Mundi. Całość poprowadził szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki, współpracujący z FMF od początku jego istnienia.

Na finał tegorocznego festiwalu organizatorzy przygotowali gratkę dla wszystkich miłośników klasycznej muzyki filmowej oraz Jamesa Bonda – film „Casino Royale”, który został zaprezentowany z niezwykłą muzyką Davida Arnolda wykonaną na żywo przez orkiestrę Sinfonietta Cracovia, pod dyrekcją brytyjskiego dyrygenta i kompozytora Gavina Greenawaya.

Mecenasem 11. Festiwalu Muzyki Filmowej jest Partner dla Krakowa – Grupa Autoremo. Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. Więcej informacji o festiwalu na stronie FMF.FM