10. FMF: Titanic Live in Concert na zakończenie jubileuszu

Na tonącym Tytaniku orkiestra grała do samego końca. Również i dziś, kiedy transatlantyk znikał w głębiach oceanu, wielotysięczny tłum widzów zgromadzonych w Tauron Arenie wsłuchiwał się w muzykę Sinfonietta Cracovia oraz Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej, które poprowadził Ludwig Wicki.

Koszt filmu „Titanic” Jamesa Camerona przewyższył koszty budowy transatlantyku, którego pierwszy i ostatni rejs zarazem zakończył się w 1912 roku. Ale ogromne nakłady na produkcję filmu nie poszły na marne – jedenaście Oscarów, ponad dwa miliardy dolarów przychodów i drugie miejsce na liście najbardziej kasowych filmów w historii kina – to bilans zysków „Titanica” z muzyką amerykańskiego kompozytora Jamesa Hornera.

W dwudziestą rocznicę premiery słynnej superprodukcji oraz na dziesiąte urodziny Festiwalu Muzyki Filmowej „Titanic Live in Concert” zabrzmiał w TAURON Arenie Kraków na zakończenie tegorocznego festiwalu.

Kompozytor James Horner zginął w katastrofie lotniczej w czerwcu 2015 roku. „Titanic Live in Concert”, przygotowany na finał 10. edycji FMF, jest swojego rodzaju hołdem, którzy organizatorzy festiwalu postanowili złożyć przedwcześnie zmarłemu twórcy. – Był jednym z najpopularniejszych kompozytorów filmowych ostatnich lat, napisał muzykę do ponad stu filmów i zdobył dwa Oscary. Chciał odwiedzić Polskę i miał w tym roku zostać gościem FMF, ale śmierć zniweczyła te plany. Symbolicznie nawiązujemy do tego marzenia i prezentujemy muzykę, która przyniosła mu największą sławę – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Dziś w krakowskiej Tauron Arenie „Titanic” Jamesa Hornera po raz pierwszy zabrzmiał w czysto symfonicznej odsłonie, bez użycia brzmień generowanych komputerowo. Sinfoniettę Cracovię oraz Chór Chłopięcy Filharmoni Krakowskiej poprowadził – już po raz ósmy w historii FMF – niezastąpiony Ludwig Wicki; gwiazdą wieczoru była Edyta Górniak, która wykonała słynny hit Céline Dion „My life will go on”.

Więcej o festiwalu na stronie internetowej FmF.fm

Mecenasami 10. Festiwalu Muzyki Filmowej są Grupa Autoremo i Bukovina Resort.