10. FMF: Kraków tętni festiwalowym życiem

Pełne sale podczas koncertów w Centrum Kongresowym ICE, spotkania, warsztaty i genialny Giorgio Moroder – w Krakowie trwa jubileuszowy Festiwal Muzyki Filmowej.

Za nami kolejne dni festiwalu, który rozpoczął się w środę koncertem Krakowianina, znanego i cenionego na świecie kompozytora muzyki filmowej, Abla Korzeniowskiego.  Każdego dnia w Pałacu Krzysztofory odbywają się spotkania i warsztaty dla miłośników i twórców muzyki filmowej. Na Rynku Głównym działa Przystanek Festiwalowy, gdzie na żywo można posłuchać największych hitów muzyki filmowej.

Wieczorne koncerty przyciągają prawdziwe tłumy – nic dziwnego, większość biletów sprzedała się już dawno temu, więc sale wypełnione są do ostatniego miejsca.

NEVERENDING STORY Live in Concert – światowa premiera

W czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym ICE polały się łzy. Dosłownie. A to z powodu nietypowej projekcji kultowej „Niekończącej się opowieści”, która dla wielu widzów była swoistym powrotem do czasów dzieciństwa.

Pokaz filmu z muzyką na żywo wykonywaną przez Cracow Singers i Sinfonietta Cracovia pod batutą Christiana Schumanna to światowa premiera przygotowana specjalnie na 10. FMF. Wśród muzyków można było również zobaczyć i posłuchać Klausa Doldingera, kompozytora muzyki do „Neverending story”, który tego wieczoru dodatkowo zagrał na saksofonie.

DANCE2CINEMA: Midnight Express Party with Giorgio Moroder

W piątkową noc muzyka filmowa opuściła sale koncertowe i przeniosła się na ulice Krakowa. A konkretnie na Plac Jeziorańskiego przy dworcu Kraków Główny i Galerii Krakowskiej. To tu, na plenerowym koncercie, wystąpił gość specjalny 10. FMF, trzykrotnie wyróżniany Oskarem za muzykę do filmów – Giorgio Moroder.

Nazywany „ojcem disco” Moroder zgodził się przygotować specjalny DJ set na jubileusz festiwalu. Licznie zgromadzona publiczność bawiła się do najsłynniejszych ścieżek dźwiękowych, począwszy od kanonu muzyki dance i klasyków takich jak „Midnight Express”, poprzez muzykę z filmów „Scarface”, „Top Gun” czy „Flashdance” i „What a feeling”.

Festiwal trwa nadal

Przed nami kolejne dni 10. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, który w najbliższe wieczory przeniesie się do krakowskiej Tauron Areny. Więcej o festiwalu i program na kolejne dni na stronie internetowej FmF.fm

Mecenasami 10. Festiwalu Muzyki Filmowej są Grupa Autoremo i Bukovina Resort.