10. FMF: All is Film Music – Gala Jubileuszowa

W sobotni wieczór w krakowskiej Tauron Arenie prawie 10 tysięcy gości wzięło udział w urodzinowej gali 10. Festiwalu Muzyki Filmowej, którego mecenasami są Grupa Autoremo i Bukovina Resort.

FMF w Krakowie – jeden z największych festiwali muzyki filmowej – trwa już od środy. Program wypełniony jest spotkaniami, warsztatami i wieczornymi koncertami, na które przyjeżdżają miłośnicy muzyki filmowej z różnych zakątków Polski i Europy. W Centrum Kongresowym ICE swoje utwory w nowych aranżacjach prezentował Abel Korzeniowski, światową premierę miała projekcja filmu „Niekończąca się opowieść” z muzyką na żywo, a laureat trzech Oskarów Giorgio Moroder porwał tłumy na Placu Jeziorańskiego do wspólnej zabawy.

ALL IS FILM MUSIC – wieczór pełen muzyki

Kulminacją obchodów jubileuszowej, 10. edycji festiwalu była sobotnia Gala Muzyki Filmowej. W Tauron Arenie zasiadło prawie 10 tysięcy gości, którzy wysłuchali przygotowane specjalnie na festiwal suity z filmów i seriali telewizyjnych stworzonych przez najsłynniejszych twórców tego gatunku.

Podczas jubileuszowej Gali cofnęliśmy się w czasie wspominając najważniejsze momenty festiwalu. Goszczący na FMF po raz drugi Abel Korzeniowski zachwycił dźwiękami ze znakomitego „Domu grozy”, suita Howarda Shore’a z trylogii „Władcy Pierścieni” przeniosła nas na krakowskie Błonia do samych początków festiwalu, a Jan A.P. Kaczmarek i jego muzyka do filmu „Marzyciel” zabrały nas z kolei w podróż do uwielbianej lokalizacji wielu gości i fanów Festiwalu — Hali Ocynowni. Nie zabrakło też nowości, w tym Briana Tylera z muzyką z najnowszej części Mumii, przed oficjalną premierą.

FMF Young Talent Award 2017 dla Polaka

Uroczysta Gala była odpowiednim momentem, aby nagrodzić najzdolniejszego z młodych twórów muzyki filmowej. Zadaniem uczestników tegorocznej odsłony Young Talent Award było skonstruowanie ścieżki dźwiękowej z wykorzystaniem orkiestry symfonicznej i chóru do najnowszego serialu fantasy stacji NBC: „Emerald City”, do którego oryginalną muzykę napisał gość specjalny 10. FMF – Trevor Morris.

Złota statuetka FMF Young Talent Award 2017 została wręczona polskiemu kompozytorowi i sound designerowi – Pawłowi Górniakowi. Zwycięzca piątej edycji konkursu dla młodych twórców filmowych jest muzykiem wszechstronnym – w kręgu jego zainteresowań leży zarówno muzyka klasyczna, jak i rock, jazz, folk, pop, elektronika czy hip-hop. Obecnie pracuje jako producent i autor ścieżek dźwiękowych do reklam i filmów, zajmuje się również tworzeniem efektów dźwiękowych oraz postprodukcją audio. Jest także recenzentem portalu „emuzyk.pl”, – największej w Polsce platformy internetowej zajmującej się sprzętem muzycznym.

Paweł Górniak – jako zdobywca głównej nagrody – dołączył do grona kompozytorów, których muzyka została wykonana w ramach jubileuszowej gali FMF „All is Film Music”. Otrzymał także nagrodę dodatkową ufundowaną przez czołową amerykańską agencję PR-ową „Costa Communications”: prywatne konsultacje przygotowujące do rozpoczęcia kariery muzycznej w Hollywood. Bukovina Resort zaprosiła Pawła Górniaka na weekend w polskie góry, do Hotelu Harnaś w Bukowinie Tatrzańskiej. Nagrodę wręczył pełnomocnik zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego Mirosław Kmiecik.

Więcej o festiwalu i program na kolejne dni na stronie internetowej FmF.fm

Mecenasami 10. Festiwalu Muzyki Filmowej są Grupa Autoremo i Bukovina Resort.